hangi moderatör, ne hakla?

adamın biri bir duyuru açmı$, 'ne yapsam' diye? adamın birisi ona cevap vermi$ 'birşey öğren' diye. adamın biri de ona cevap veriyor: ''bir $ey'in ayrı yazıldığını öğren'' diye. hepsi kendince haklıyken, 3. cevap siliniyor. i$te o 3. cevabı silen moderatör niye sildiğini açıklarsa çok sevineceğim. bilsin ki açıklamazsa da üzülmeyeceğim (ki muhtemelen cevab veremeyecek) çünkü ne de olsa burayı aileler okuyor değil mi, çok ağır tahrik unsuru var =(

silinen duyuru ve cevapların, silinme sebebinin mesaj olarak gönderilmesi zamanı geldi. Katılanlar +1 yapsın.

  • khan shabbir  (27.08.11 01:26:29)
3. kişinin yaptığı çok bilmişlik ve ayıp bir şey. dalgınlıkla yanlış yazılmış şeyler olabilir. kimse türkçeyi kurallarıyla tam olarak bilmek zorunda da değil ayrıca burası bir forum da değil.
edit: moderatör değilim ama bu bahsedilen 3.kişilere hep uyuz olmuşumdur. Beni uyaranları inadına dikkate almıyorum çoğu duyuruda da zaten.

  • bugax  (27.08.11 01:27:08 ~ 01:28:24)
paketinsonundakiğrençekirdek +1111 de yapsan bazı adamlar gücü eline alınca evrim geçiriyorlar, internet ortamında olsa dahi. bak bunlar da silinecektir; görecek, göreceksin. (böyle diyince belki silmezler)

  • ateistanbul  (27.08.11 01:29:15)
bugax bak bu bir 'tercih'tir. sen dikkate alabilirsin veya almazsın; ama onu yok edemezsin. dikte etmek ile diğeri çok ayrı $eyler; aradaki farkı anlayabileceğini ümit ederek bu yazıyı sonlandırıyorum.

  • ateistanbul  (27.08.11 01:30:37)
duyuru ispiyonlama butonunda yazar sebepler. onlara bakınca hangisinin sebep olduğunu anlayabilirsiniz. ama bu sadece tahmin olur. biraz esnek buradaki duyuru veya cevap silme prosedürü. sözlük gibi değil.
gerçi hoş orası daha beter.

  • take me rufee2  (27.08.11 01:31:42)
@ateistanbul
gerçekten muhalefet olma gibi bir amacım yok fakat buranın kullanım amacı sözlük vs. değil. insanlar merak ettikleri şeyleri sormaya veya bir şeyler duyurmaya geliyorlar ve arada çok bilmişlerin çıkıp "önce şunu yazmayı öğren, şu ayrı yazılır." gibi cevaplar vermesi hoş bir görüntü değil. çok rahatsız oluyorlarsa türkçenin yanlış kullanımından özel mesaj ile uyarmaları daha doğru olur diye düşünüyorum.

  • bugax  (27.08.11 01:35:54)
take me rufee2 $u yazdığını bile oradaki sebeplerden birine sokabilirim. aksi dü$ünceye sahip iki dü$ünceyi direkt sil o zaman tartı$maya açık diye? hangi dünya'da ya$ıyorsunuz arkada$ım siz? tamam basın masın gitti de beyinleriniz de mi onlarla birlikte göçtü? dü$ünceye özgürlük, demokrasi falan; yok mu bir çağrı$ım! (soru cümlesi değil bu) yazık.

  • ateistanbul  (27.08.11 01:36:30 ~ 01:47:42)
bugax, o açıdan bakınca da bana göre öncelikle onu öğrenmeli (bilmediğini farz ediyorum; tıpkı diğer arkada$ın soruyu soran arkada$ın 'bir şey' bilmediğini farz ettiği gibi) biraz nesnel bakabilseniz göreceksiniz aslında bunun sözlük/duyuru problemi olmadığını.

  • ateistanbul  (27.08.11 01:38:30)
karşılıklı diyalog mesaj silinme sebebi. sistem basitçe şöyle

soru : durum bu, evet mi hayır ?

c1:evet
c2:hayır
c3:bence evet

c3 gidip @c1 dediği an o mesaj silinir, iki kişi arası diyaloğa girer bu durum.

Anlaması zor olan nedir?
  • bonjurkes  (27.08.11 01:39:27)
buranın formatı sözlük gibi değil.

  • take me rufee2  (27.08.11 01:39:46)
duyuru'da sorulan soruya bir cevap içermiyor 3 cevap da. silinmesi çok doğru hepsinin.

ayrıca 3. cevap silinmiş diyorsun ama dediğine göre 2 cevap var duyuru'da.
  • dambil  (27.08.11 01:40:55)
@ ateistanbul
peki ısrarcıysanız madem bu konuda bir şey demiyeceğim. son yazınızda yok mu bir çağrışım cümlesinin sonuna soru işareti koymalıydınız.

  • bugax  (27.08.11 01:41:43 ~ 01:42:11)
Sağ olsun o mod, var olsun; iyi ki silmiş. Adam gibi yanıtlamayacaksa ne b.k yemeye yazıyor? Ha nedir, bu yanıt da silinsin arkadaş. B.klu m.klu yanıt mı verilir?

  • AhmetVural1987  (27.08.11 01:41:47)
öncelikle moderasyonun egoya sahip olmayan, kişilik özelliklerinden sıyrılmış bireyler olduğunu düşünmeyi mantıklı bulmuyorum. dolayısıyla, adaletli olmak için bağlayıcı sebepleri olmayan insanları adil olmamakla suçlamak da saçma. bağlayıcı sebepten kastım o kişiye olumsuz etkisi olması mesela. 'burası adil bir yerdir' demek veya bir yerlerde öyle yazması aslen pek bağlayıcı sebep değil. gerçek hayatta da ceza verici kurumlar o bağlayıcı sebebi yaratmak için kurulmuş birşey. burada ise sadece olumsuz kullanıcı feedback'i bir nebze o etkiyi yaratır.

örneğin ben moderatör olsam doğru düzgün türkçe kullanılmamış çoğu cevabı silerim. 'önce türkçe öğren gel' derim ve bence haklıyım.
  • cro magnon  (27.08.11 01:41:51 ~ 01:44:15)
algılayamadığınız nokta $u: ikisi de soruya cevap veriyor. 'tartı$ma ba$latmasın' gözüyle ilk cevap da adamın bir $ey bilmediğini varsayıyor. sen bir $ey bilmiyorsun git bir $ey öğren diyor. ikisi de silinse anlarım. kapi$?

  • ateistanbul  (27.08.11 01:43:36)
dambil, duruyor orada 'bir şey' öğren denen cevap. diğeri soruydu zaten, 3. de artık r.i.p oldu

  • ateistanbul  (27.08.11 01:49:16)
"ilk cevapta" şeklinde olucak. önce onu yazmayı öğrenin. bulunma eki olan de ayrı yazılmaz.
hoş oldu mu ?

  • bugax  (27.08.11 01:49:40)
ateist, ispiyonlasanız bu tip gördüğünüz hatalı cevapları, çok tatlı olmaz mı?

  • dambil  (27.08.11 01:51:06)
o dediğin gibi olursa burası, burada "montla sıç, seviş geçer, abi seviyosan git konuş bence" türünün boku çıkar.
çünkü burası sözlükteki gibi herkesin ortaya salladığı bi yer değil. insanların ihtiyacı olduğunda geldiği bi yer burası. sözlükte bile yazarlar yine moderasyonun ve formatın izin verdiği sürece özgür.

moderasyon da ciddi ciddi cevaplara ihtiyacı olan insanın mağdur olmasını engellemek için böyle çalışıyor. onun dışında zaten burada geyik yapmak için açılan duyurulardaki cevaplara ilişmiyorlar.
  • take me rufee2  (27.08.11 01:51:55)
hangi işlemi hangi moderatörün yaptığını görebilsek, şu moderatör yanlış kararlar veriyor moderatörlükten çıkarılmalı diyebileceğiz kullanıcılar olarak. ama malesef bize öyle bir hak sunulmuş değil. moderatör atarken de 'şu kişi moderatör olsun mu?' veya, 'kim moderatör olsun?' diye sormuyor kimse kullanıcılara. dolayısıyla burada zaten bize adalet vaad edilmiyor. 'bu site benim, moderatörü ben atarım, kuralları ben koyarım' mantığı var. bunu kötü birşey olarak söylemiyorum. çünkü site hakkaten onun(kimse artık). dolayısıyla isterse yarın kapatır gider yani. bu hakka sahip. kuralları koyma, konsepti belirleme hakkına da sahip. biz bunu kabul ederek giriyoruz bu siteye.

lakin şunu demek lazım, "biz adalet vaad etmiyoruz, böyle bir iddiamız yok." bunun aksini iddia ediyorlarsa hangi moderatörün hangi işlemi yaptığını görebilmemiz, moderatör atanırken kullanıcılara danışılması gerekir. burada 'kullanıcı ve site yararına kurallarımız var ama esnek bişey bu' mantığı var, bence bu şekilde olmasında sakınca yok. zaten bunu kabul etmesem bu siteye girmezdim. bir gün olsun 'şu cevabım neden silindi' demedim silinmesini doğru bulmasam dahi.
  • cro magnon  (27.08.11 01:52:12 ~ 01:57:19)
bugax türkçe hocana acıyorum. ilk cevap da (ikinci hatalı sayılınca 'o da' anlamında) anlamında kullanılmı$. sen onu kastederek bile 'ilk cevapta' yazsan duyuruda kabul görür ama; hiç merak etme ;)

dambil, ispiyon çukuruna döner o zaman; nerde kaldı sarkazm, ek$i ruhu? e o zaman direkt duyurucular diye falan açsınlar siteyi; sözlükten bağımsız olarak.

take me, bu tarz sorulara mantıklı bir cevap bekleyen insanların bu dünya'da var olduğu gerçeği; onların me$ru olduğu anlamına gelmiyor ne yazık ki.
  • ateistanbul  (27.08.11 01:55:53 ~ 01:56:39)
nedir bu modlara yüklenme olayı/modası anlamadım.şimdiye kadar siteyi gayet güzel yönetip biyerlere getiren adamlar daha çok taktiri hak ediyor.sen mi?sen napıyorsun biliyor musun?sırf millete sataşmak hava atmak saldırmak için olaya maydanoz oluyorsun.sorulan soruya bi faydan var mı yok.olaya bi katkın var mı yok.sonra vaaay efendim nasıl silerler.kamu malı mı bu.silen siler.faydasızlığa tahammülü yok belkide adamın.soru hoşuna gitmediyse cevap yazma diye açık açık söylemişler.hadi şimdi git önce kendini düzelt.öptm.by

  • vassal  (27.08.11 01:59:03)
dilediğinizi ispiyonlayın, ispiyon havuzunu istediğiniz duruma sokun. ama yeter ki hatalı gördüklerinizi ispiyonlayın.

  • dambil  (27.08.11 02:01:10)
vassal gerçekten yazdıklarını bir daha okumalısın; daha okunur yazdığında cevap bulabilirsin belki.

o moderatör hala 'ben sildim; ve yazılan $u sebepten yanlı$tı' demiyor i$in güzeli. çok mu zor yahu? en kötü ihtimalle duyuruyu toptan siler kurtulursun ama bir bilgilendir yeter ki; diğerlerinin legal onun problematik bir cevap olduğu yönünde.
  • ateistanbul  (27.08.11 02:03:11)
@ateistanbul
soru cümlesi değil demişsin peki ne cümlesi o ? farz-ı muhal soru anlamı taşımıyor olsun. eğer soru eki varsa soru işareti kullanmamanın iki sebebi olmalı.
1.soru kelimesinin nesneye dahil olma durumu
2.soru eki zaman anlamı katmalı.
hangisi ? o muazzam türkçe bilginle beni aydınlatmanı bekliyorum.
  • bugax  (27.08.11 02:05:26 ~ 02:06:21)
dambil, peki bu sebepler çok ucu açık $eyler değil mi? yazım kuralları ne ölçüde dikkate alınıyor mesela; veya tartı$ma ba$latıcı diyalog nedir? nereden bileceğiz adamın tartı$ma e$iğini?

  • ateistanbul  (27.08.11 02:07:29)
tecahül-i arif.

  • ateistanbul  (27.08.11 02:10:03)
ateistanbul

bence gayet anlaşılıyor yazdıklarım.nokta virgün mü yanlış yoksa ne yapacaksın yerine napacaksın yazmam mı.nedir bu yahu.edebiyat yazılısındamıyız?evet açıklama isteyebilirsiniz.ve bu konuda kendinizi haklı görebilirsiniz.ama burası farklı işliyor.sözlük gibi şundan bundan silindi diye bi olay yok.bunun üstüne gitmek neye çözüm getirecek .bırakıp bu şu ayrı şu bitişik olayını esas meseleyi halletmek için çaba sarfetmeli.burda bulunuş amacımız insanlara yardım etme ve yardım alma.eğer amaç milletin hatasını aramaksa zaten duyuruda ne işi var kişinin.
  • vassal  (27.08.11 02:11:22)
kadir gecesi hatrına herkese de tik attım, maksat duyuru sağlamla$sın (dini konularda ekstra hassasiyet)

  • ateistanbul  (27.08.11 02:17:21)
EWT YZM KRLLARNA DİKKT SRNU WAR

bu gibi saçmalıklarda direkt siliyoruz. ufak tefek yazım hatalarına (typo vs), noktalama eksiklik/fazlalıklarına takılacak kadar tdk değiliz.

tartışma başlatıcı içerik zaten silinme sebeplerinde ucu en açık olan şey. tartışma başlatıcı içerikte ilk dikkat ettiğimiz, din, politika vs gibi hassas konular. bu duyurudan örnek verirsem de, cevaplar kişiler arasında @bilmem ne, sana laflar diyorum. @bilmem kim, bilmem ne sen bana laflar diyemezsin. asıl ben sana laflar diyorum. şekline dönüşürse, cevapların durumuna göre toptan duyuru ya da sadece cevaplar siliniyor işte. misal, taraflar küfür ediliyor olsa, duyuru silinmeli bence. (örneklerde, duyuru sahibinin diyaloglarında başrol oynadığı gerçeğini ihmal etmeyin. o da önemli)
  • dambil  (27.08.11 02:24:05 ~ 02:24:51)
beğenmediğim bir duyuruyu sildirmek için küfür edebilirim öyleyse? taraflardan biri olarak küfür edince duyuru silinmesi saçma değil mi? onun yerine küfür edene ceza vermeyi dü$ünseniz daha doğru olmaz mı? olur bence.

  • ateistanbul  (27.08.11 02:26:50)
"cevapların durumuna göre toptan duyuru ya da sadece cevaplar siliniyor işte." 2-3 tane birbirine küfür eden adam varsa, onları sileriz. toptan dönüşmesi ayrı bir şey.

  • dambil  (27.08.11 02:36:39)
diyorum ki topu da küfür etse, çıkı$a gelse, öyle bir $ey olmamalı.

atıyorum ben diyorum 'bugün nasıl hissediyorsunuz beyler?' altına

-sanane ...
+adama öyle diyemezsin ...
x ...
y ...

diye bi anda birbirlerine giren adamlar dolu$uyor ve o duyuru siliniyor. daha önce de oldu bu (hata olarak da duyuruyu dı$arıya açık tutmam gösterildi; 'duyuruyu silmek yerine dı$arıya kapatsaydınız' dediğimde cevap verilmedi) olayların i$leyi$i genel olarak yanlı$ burada. ben hala $u sevdiğimin konu ba$lığına spesifik bir cevap bulamıyorum misal. her seferinde böyle sormak ve konudan bağımsız milyon adama açıklamak zorunda mıyım? bir tarihçe koymak çok mu zor? haydi koyulmuyor; $u kadar laf edilmi$ken bile net olarak ben sildim, $u sebepten sildim demek çok mu zor? diyalogla her $eyin çözülebileceğini; ama böyle gizli kapaklı 'sildim oldu' tavırlarıyla daha çok tartı$manın var olabileceğini dü$ünüyorum.
  • ateistanbul  (27.08.11 02:43:48)
bezdim hepsini okumadım ama galiba kimse yazmamış.

iki kişi arası diyalog her koşulda silinmez canlar. yani biri benim verdiğim cevaba qibritsuyu ama şöyle böyle derse o illa silinmek zorunda değil.

ne zaman silinir? o adamın bana verdiği cevabın, soruyu sorana katkısı yoksa, adamın tek dersi bana sataşmaksa silinir. ama ben demişimdir ki "vergi dairesine dilekçe ver", o da der ki "@kibritsuyu: ama o zaman da defter incelemsi isterler". evet adam bana cevap veriyor ama soruya da cevap bu aynı zamanda. bu silinmez. ama adam bana "@kibritsuyu: hadi lan ordan git de mesleği öğren" falan derse bu silinir. soruya cevap olabilecek hiçbir şey yok çünkü, amaç sataşmak.

bu silinende de durum bu. verilmiş cevabın imlasından ona ne ki düzeltiyor sonraki cevap veren arkadaş.. çok rahatsız olduysa mesaj atıp söyleyebilir. ya da illa insan içinde rezil edecem diyorsa "bir şey ayrı yazlır sen de bunu öğren" yazdıktan sonra soruya cevap da ver ki silinmesin.
  • kibritsuyu  (27.08.11 09:43:15)
ateist, abi zaten duyuru'nun içeriğine de bağlı olay.

şu okulda şu bölümde okuyan var mı?
- yok
- @1, belki vardır amk.
- @2, kapa çeneni amk.
- ben o bölümdeyim, buyur.

cevaplar silinir zaten.

duyuru kontrolden tamamen çıktıysa, o duyuru'nun varlığı bir amaca hizmet etmekten çıkıyor. mesela bu tip cevaplardan 89234 tane olursa duyuru altında ve dediğim gibi duyuru sahibi de dahil olursa, onun da umrunda olmadığını anlarım ben cevap almanın.
  • dambil  (27.08.11 12:02:07)