20 yaş dişi çıkması kaç gün sürüyor?

selamlar,
yaşım 25 e yaklaşıyor ama benim alt 20 lik dişlerimden biri son 1-2 haftadır ağrı yapıyor.
diş görünüyor ama üzerindeki eti zorladığı için bi ağrı hissediyorum.
işime konsantre olamıyorum bu yüzden?

bu çile ne kadar sürer?

çektirmek istemiyorum dişimi? çektirme haricinde üzerindeki eti keserek yapılabilecek bi tedavi falan var mı
nasıl kurtuldunuz bu illetten?

bir çene cerrahına görünün. o sizi yönlendirir.

  • 65 derece  (24.08.11 13:01:58)
29 yaşına geldim hala çıkmadı 20'lik dişim.. rahat bi 5 senedir, 2-3 ayda bir diş etini yarıp bana acı çektiriyor.. geçiyor sonra da yine..

  • her yerde is goren  (24.08.11 13:05:58)
20 liği çektirmek istemeyen ilk vaka sanırsam :) valla ben 4 yıl düzensiz periyotlarla çektim o lanet acıyı migren gibi ne zaman gelceği ne kadar süreceği belli olmaz. eti bi türlü yaramadı, eti yardılar bu kezde çıkıcam diye diğer dişlere baskı yaptı, bende aldırdım valla.. böyle kurtuldum mutlu huzurluyum :)

hekimden değil çekenden sor demişler..
  • sevii  (24.08.11 13:07:49 ~ 13:08:31)
39 yaşındayım hâlâ çıkıyor.

  • ben smyrna  (24.08.11 13:08:30)
Yirmilik dişin çıkması yıllarca sürebiliyor. Zaten o yüzden operasyonla alıyorlar; o uzun ve sancılı süreci yok etmek için.

  • ataturkiye  (24.08.11 13:10:17)
benim anlamadığım bu dişi sık sık ağrı yapptığı için mi alıyorlar yoksa yamuk yumuk çıkıp çevresine zarar verdiği için mi

benim düşüncem üstteki ve yandaki eti hafiften kesseler ağrım geçer diye hayal kuruyorum

dişi kemikten ayırmaktan başka çözüm yolu yok mu yani :(
  • technicalte  (24.08.11 13:18:42)
Her ikisi de. Zaten sağa sola baskı yaptığı için ağrı yapıyor. Diğer dişlerin dizilimini de bozuyor.

Yirmilik diş fonksiyonel değil ki? Resmen evrim artığı. Niye aldırmamak için diretiyorsunuz?
  • ataturkiye  (24.08.11 13:26:15)
benimkisi zaten çıkmış durumda ama seviyesi diğerlerinden azcık da olsa alçak.

ağrı yapmasının nedeni ise üstünde dişin yarısını kaplayan et var çıkarken onu zorladığını düşünüyorum

çektirmek sorun değil de
diş çektirme olayına dayanamam ben ya ,olm çok acır lan , komple uyutmaları lazım beni
  • technicalte  (24.08.11 13:29:23)
Cekilen yere dikis atiyorlar, gozunu korkutmak gibi olmasin da.

  • Lim5  (24.08.11 13:48:04)
ağrı yapmasının nedeni, çeneye sığamayıp diğer dişlere ve çene kemiğine baskı yapması. uzun vadede çene kemiğinde ve eklemlerinde zarara, diğer dişlerde kaymalara ve şekil bozukluğuna neden olur. dahası ne kadar geç aldırırsan o kadar uzun ve ağrılı olur, çünkü ne kadar beklersen kökü o kadar sağlamlaşıyor ve kemiğe yapışıyor.
en iyisi bir çene röntgeni çektirip en ufak bir risk görünüyorsa hemen aldırmak. çekeceğin 5 günlük şişlik ve 1 gecelik ağrıyla, yıllar sürecek kronik ağrıları karşılaştırırsan aldırmamak mantıksız karar bence.

  • goldentitan  (24.08.11 20:11:05)
www.eksiduyuru.com

bütün süreci merak ediyorsan bu duyuruda da ayrıntılı şekilde anlatmıştım.
  • goldentitan  (24.08.11 20:14:33)