Raid Kurulumu Hakkınd Bir Soru

Merhabalar

Raid hakkında hiçbir fikrim yoktu 2 gündür çeşitli bilgiler edindim.
Raid yapmak istiyorum ancak bu iş için ön şart olan disket sürücüsü kasamda mevcut değil

Raid için Anakarta disket ile tanıtılan kısmı disket sürücüsüz usb bellek ya da cd ile falan yapma şansım var mı

Üstadlardan yardım bekliyorum

Windows 7 kuracaksan şart değil

  • saiko  (18.08.11 11:35:58)
2 tane 500 gb harddisk ve 1 tane 1 tb harddisk im var.Toplam 3 tane
500 gb olanın biri 3 e bölünmüş bir şekilde 2 partında 2 işletim sistemi var
XP ve win7

Aslında ikisi için de kullanabilmek istiyorum ama olmaz ise sade win7 ile de deneyebilirim
  • muzzy  (18.08.11 11:40:30)
raidin ne olduğunu okudunuz mu? raid gerçekten neye lazım biliyor musunuz? Kıytırık desktoplarda veri kurtarmak için raid kullanılmaz, serverlar için raid kullanılır.

Düzgün bir raid için en az 4 tane birbirinin "aynısı" disk gerekir
  • bonjurkes  (18.08.11 11:42:27 ~ 11:43:22)
Niye aşağılamaya çalışıyorsunuz anlayamadım.Kullanan herkes serverda mı kullanıyor.Evinde kullanan birsürü kişi var
Sistemimin performansını attırmak için kullanmak istiyorum
x4 955 işlemci 8gb ddr3 1500 mhz ramin yanında 500gb wd cavalier black sönük kalıyor.
Tek bir çeşit yok ki 10 çeşit raid var
Hepsi için en az 4 disk gerekmiyor.raid 0 ya da 5 i yapmayı düşünüyorum
5 için zaten bir tane de daha 500 gb wd alacağım.3 tane 500 gb wd cavalier black olacak
  • muzzy  (18.08.11 11:49:08)
serverlarda güvenlik amaçlı kullanılıyo olabilir
ben performans için kullanacağım
bi soru sordum azar işitmediğim eksikti yani
  • muzzy  (18.08.11 11:51:06)
okuduysan raid konusunda hatalı bilgi almışsın baştan anlatayım ben

öncelikle çetrefilli opsiyonları geçip yapabileceğin en basit şeyi söylüyorum.

o 2 tane 500 gb hard disk i alır raid menüsünden raid 1 ya da raid 0 yaparsın o hddler sıfırlanır içindeki her şey gider yani, sonra bir isim verirsin buna bu isim de senin hdd nin ismi olur yani nası ki mesela samsung hdd ise verdiğin isim de aygıt yöneticisinde o şekilde görünecektir süleyman koyarsın süleyman çıkar yani, sonrasında tekrar baştan windows 7 kurulumu yaparsın kurulum bitince de chipsetine göre programını kurarak tam kullanılabilir hale getirirsin raidi.
  • saiko  (18.08.11 11:57:42)
aynı soru 100 kere soruldu.

Raid performans amaçlı değil güvenlik amaçlı kullanılır, performans olayı yok, aynı anda aynı datanın 4 diske birden yazılması nasıl performans sağlar bir onu düşün?

Raidin amacı disklerden biri sıçtığında diğer disklerin mirroring yaptığı için devreye girip uptime ı bozmaması amaçlıdır. Serverdaki disk sıçarsa öbür diskler bu durumu telafi etsin diyedir.

Raid 0 ve Raid 5 gerçek raid değildir, disklerden biri sıçarsa öbürü de sıçar.

tr.wikipedia.org

buradan okumanı tavsiye ederim,
  • bonjurkes  (18.08.11 11:59:28 ~ 12:00:57)
bojurkes hop hop nettin yaw, amacı kullanana kalmış ama performans katkısı da gayet vardır raidin. gider 4 disk ile raid 0 yaparsın veri 4 diske dağıtılır 3 her disk 4 te 1 oranında çalışır okurken de daha hızlı okur vs söylememe bile gerek yok ha keza raid 1+0 ya da 0+1 de okuma konusunda aynı şeyi yapar yazma da farklılık gösterir.

  • saiko  (18.08.11 12:05:04)
cevaplar için teşekkürler raid 0 çok riskli gözüküyor.
hata ya da bozulma sıkılığı nedir tam aoalrak bilemiyorum ancak onu zaten düşünmüyordum
raid 5 olabilir ancak o da baya uğraştıracak gibi gözüküyor.
şimdiki sistemimi kullanmaya devam edeceğim gibi gözüküyor.
  • muzzy  (18.08.11 12:06:00)
raid 5 yapamassın sen 3 disk gerekir en az raid 0 da kendim kullandım göçtüğünü görmedim daha riskli diyolar evet teoride öyledir ama pratikte göçtüğüne şahit olmadım 7-8 ay kullanmama rağmen bi de 4 disk ile yapıyorum

  • saiko  (18.08.11 12:08:23)
performans için SSD (solid state disk) kullanmanız gerekmektedir. Yanlız 500 GB SSD çok tuzlu olabilir uyarayım.

www.hepsiburada.com

www.bimeks.com.tr

araştırırsanız daha ucuzlarını bulabilirsiniz.
  • zpider man  (18.08.11 12:09:04)
@saiko

Artıklık olmadığı için, bu düzey aslında Ucuz Disklerin Artıklıklı Dizisi değildir, yani gerçek bir RAID değildir.

Raidin asıl amacı veri güvenliğidir, veri güvenliği sağlamayıp performans beklemek Raid in mantığına aykırıdır. Hadi onu geçtim, Win7 desktop makinadan nasıl bir disk performans artışı bekleyeceksiniz?
  • bonjurkes  (18.08.11 12:13:18)
gözle görülür "kendi aldığım faydaları"

oyunlardaki loading sürelerinde azalma

rip yaparken sürede azalma olarak

döndü bana, sizin yazdığınız şeylere karşı çıkmıyorum fakat bunları da göz ardı etmeyin hatta deneyin görün
  • saiko  (18.08.11 12:25:26)
minor etkilerinden bahsediyoruz bence şu an, yalandan raid0 yapmanın rip e ve oyun loadinge katkı sağlaması çok ahım şahım birşey değildir bence.

Raidin "asıl" amacının güvenlik olduğu konusunda ısrarcıyım, zaten farklı kullanım amaçlarından bahsediyoruz.

Raid sunucuda data güvenliği için kullanılır, en azından gerçek raid böyledir. Sırf oyun hızlı yüklensin diye, disklerden biri patladığında iki diskin birden perte çıkmasının yaratacağı risk oyun loadingdeki hızlanma ile kıyaslanamaz.

Dendiği gibi eğer böyle birşey istiyorsanız gidip SSD alın, 4 saniyede windows u açarsınız, asıl performans artışı odur
  • bonjurkes  (18.08.11 12:29:47 ~ 12:32:48)
evet benim sitediğim de o tarza artışlar
loadingdeki azalmalar ve sistem içindeki performans artışları
herkes baya performans aldığını söylerken siz ısrarla performans artışı olmayacağından bahsediyorsunuz
  • muzzy  (18.08.11 12:31:21)
kaçırdığınız bi kaç nokta olduğunu düşünüyorum.

1- perte çıkması derken raidin bozulmasından bahsediyoruz sanırım, disklerin değil:
1a-raidin göçmesi raid 10 da masaüstünde mümkün gelmedi bana, o kadar bozuldu bozuldu verify ettirdi kurtardı kendini, ki bu bozulmalarında overclock denemelerim sonucu pcnin 150 kere restart yemesinden kaynaklı olduğunu söylemem gerek.

1b-raid 0 yaklaşık 8-10 aydır kullanıyorum bi kere bile göçtüğünü görmedim. zaten elektrik kesilmesi olsa bile sçma riski çok az, başıma da gelmedi değil.

2-server bazında 7 gün 24 saat çalışan bir raid sistemi kurmuyoruz bahsettiğin hata paylarını bu şekildeki formülde kullansak evet hiç de değecek bir iş değil. ssdler evet hızlı, velakin daha fiyatları hiç uygun değil

3-minor artışa kesinlikle katılmıyorum ben.
  • saiko  (18.08.11 14:23:42)