nedir bu suriye olayı

gündemi kaçırdım şu aralar da. adam gibi yazı da bulamadım. nedir bu suriye'ye girme ihtimali falan diyorlar. var mı şöyle kapsamlı bir yazı olayın nasıl patlak verip, ne olacağına dair?

Özet geçeyim, şu aşamada AB/ABD müdahalesi zor Suriyeye, ABD'nin zor durumda olduğu şu günlerde peki ne olacak, AKP'nin sırtını 2 sıvazlıyarak ucuz Türk! askerini Suriyeye sokma niyetleri var, ülke olarak bizim derdimiz bize yetiyor, kendimiz tam demokrasiyiz, Suriyeye götüreceğimiz demokrasi eksik kalsın, bakıyorum sınıra tampon bölge kurulacakmış, geç alınmış bir karar, ülke olarak ileriyi göremiyoruz stratejimiz yok, bizim ne işimize gelir Suriye'ye girmek, başımızda PKK belası var yetmiyor bir de Araplarla mı uğraşacağız, ne zaman bu ülkeye, topraklara hayır gelmiş Araplardan, Saddam heykelini Irakta yıkanlar o günleri mumla arıyor, Ortadoğu'ya hiç bir zaman demokrasi gelmez, dışarıdan yapılan müdahalelerle hiç gelmez, umarım Suriyeye asker sokmak gibi bir aptallığın altına imza atmaz AKP, zaten ordu girse ne olacak, ülkede tatbikat yaptıracak komutan bırakmadılar sınır ötesine geçip ne yapacaksın, birileri Osmanlı rüyası görüyor gördürüyor ama içimize patlamaz umarım...

  • bisanthe  (16.08.11 16:44:52)
Suriye su anda sii yonetim var. Bu sebepten hem ticari hem siyasi hemde askeri yonden iran tatafindan destekleniyor. ABD bu konuda cok rahatsiz ve ikinci bir mualif ulke istemiyor. Irana olasi bir operasyonda suriye onemli bir sorun teskil ediyor. Ancak gerek ekonomik sebeplerden gerek one surecek idda yeyersizliginden ABD nin suriye mudahalesi imkansiz bu yuzden turkiyenin rol alarak esad yonetiminin yikilmasi icin naski yapiyor

  • muratk18  (16.08.11 19:40:43)