şikayetname

Fuzulî'nin şikayetname'sinin "tam" metnini arıyorum. sözlükte yazan değil. girişi "selam verdim" ile değil "huzurlarına gittim, bir cem gördüm ki hikayetleri perişân, ne safadan anda eser ü ne sıdkdan nişan var" diye başlıyor, diyalog kısmı "bu ne fiil-i hata ve çin-i ebrudur? dediler "muttasıl adetimiz budur"" şeklinde devam ediyor. google yardımcı olamadı, bir tane buldum fakat modern türkçe'ye çevrilmiş hali. orijinalini bulabilecek/bulmuş olan?

sokakkizi.blogspot.com

bu olabilir mi acaba?
  • schimsonique chaiselongue  (18.05.08 22:59:37)
benim bulduğum da oydu zaten..

  • lepidodendron  (18.05.08 23:10:20)
Şöyle bir şey var:

Huzurlarına gitdüm. Bir cem’ gördüm, hikâyetleri perişan, ne safadan anda eser ne sıdkdan nişan var. Cem’iyyetleri dâm-hayl huzzâr meclisleri (…. Kel en’ami bel hüm edall- noktalı kısmı okunamıyor-) Harekât-ı nâhemvârları mesabe-i suhan-rûh ve kelimat-ı pür âzarları müşabih-i emvac-ı tufan-ı Nuh.
Selam verdüm, rüşvet değüldür deyü almadılar. Hükm gösterdim, faidesüzdür deyü mültefit olmadılar. Eğerçi zâhirde suret-i itâat gösterdiler, ammâ zeban-ı hal ile cemi sualime cevap verdiler...
Dedüm: - Ya eyyühel ashâb!Bu ne fi’l-i hata vü ne çîn-i ebrûdur ?
Dediler - Muttasıl âdetimiz budur .
Dedüm: - Benim ri'ayetüm vâcib görmüşler ve bana berât-ı tekâüd vermişler ki , evkafdan hemîşe behremend olam ve pâdişâha ferâgatla duâ kılam .
Dediler - Ey miskîn senin mezâlimine girmişler ve sermâye-i tereddüd vermişler ki müdâm fâide cidâl idesin ve nâ-mübârek yüzler görüb nâ-mülâyim sözler işidesin .
Dedüm: Beratımun mazmunu ne için suret bulmaz
Dediler: - Zevaittir, husulü mümkin olmaz.
Dedüm:: - Böyle evkaf zevaidsiz olur mu?
Dediler: Zaruriyat-ı Asitaneden ziyade kalursa bizden kalur mı?
Dedüm: Vakıf malın ziyade tasarruf etmek vebaldür.
Dediler: Akçamız ile satın almışuz, bize helaldür.
Dedüm: Hisâb alsalar bu sülûkinuzun fesâdı bulunur .
Dediler - Bu hisâb kıyametde alınur .
Dedüm: Dünyada dahi hisab olur, haberin işitmişüz.
Dediler: Andan dahi bâkimüz yokdur. Katipleri razı etmişüz.
Gördüm ki sualime cevapdan gayri nesne vermezler ve beraat ile hacetüm reva kılmağın reva görmezler, nâçar terk-i mücadele kıldım ve me’yus ü mahrum gûşe-i uzletime çekildüm.
Ben beratımdan ihanet çekdiğüm içün münfail, baratım benden faidesiz azab gördüği içün hacil, ol şahid-i mecruh gibi takrirden peşîmân, ben müdde’î kâzip gibi teşnî’den perişan. Ol ayet-i mensuh gibi memnu’ul-amel, ben ümmet-i memsuh gibi maktû’ul-amel…
  • annem bana kiz bul evlen dedi  (19.05.08 03:17:07)
evet bu, çok teşekkür ederim.

  • lepidodendron  (19.05.08 04:15:13)