Final odevim icin yardim.. Kubrick - 2001 a space odyssey ile ilgili !

merhaba arkadaslar tekrar.

enteresan sorularim su sekilde,

estetik dersinin finali icin, bu filmden 3-4 dakikalik bir parcayi cikarmam ve o cikardigim kisimdaki fonda calan sey yerine, kendim farkli bir muzik kullanip video haline getirmem gerekiyor.

neden diye sordugumda hocaya, "kubrick in, kendi filmi icin en uygun muzikleri sectigini iddia ettigini" soylemisti. dolayisiyla ona bir antitez sunmamizi istedi.
her neyse, konu zaten bunun mantigi degil.. bir sekilde yapmak zorundayim

1- bu filmi izleyen arkadaslar. hatirladiginiz ve "su sahneye su tur/ su isimde sarkilar cok iyi gider dediginiz bir sahnesi var mi. elimde dvd si var, dakika da belirtebilirsiniz.

2- teknik bir sorum da, dvd den nasil 3-4 dk lik goruntuyu alirim, daha sonra sesini kisip kendim baska bir muzik eklerim. virtualdub mi kullanmak gerekir, neler kullanmak gerekir?

tesekkurler.

virtual dub ile yapman zor olur. bunun için en iyisi bir video editing programı. adobe premiere pratiktir. ama hali hazırda windows işletim sistemlerinde olan movie maker da iş görür

  • babatema  (16.05.08 18:59:28)
teknik olarak ta pc kullaniyorsan clone dvd ile riple filmi ondan sonra canopus procoder'la avi ya da mov'a cevir ondan sonra da premier ile kes.
tabi procoder ne dersen ben daha fazla mesaj yazcam.
torent falan guzel seyler.
  • chrome  (16.05.08 19:18:05)
ha mac kullaniorum diosan da mactheripper ile ripleyip ondan sonra sorenson squeeze ile efendi bir formata cevirip final cut veya after effects ile editliyorsun.

  • chrome  (16.05.08 19:19:11)
ama tahminimce hocan cozunurluk falan nedir cok skine takmaz o yuzden en iyisi o 2 3 dakkayi screencapture etmek sora da avi'ye kafa goz dalmak.

  • chrome  (16.05.08 19:20:12)
vize sinavinda sinifa gelip

-arkadaslar sinav tek soru. sure 45 dakika. soru da su, "benim yerimde olsaydiniz hangi soruyu sorardiniz ve neden"

demis bir adamdan bahsediyoruz : )

mac kullanmiyorum. pc icin soylediklerinizi anladim, deneyecegim. olmadi arkadasim yardim eder ona ulastigimda.

ama gercekten de muzik degistirme olayi (yani hangi muzigi sececegim konusu) inanilmaz bir muallak.

herkese tesekkurler simdiden.
  • la traviata  (16.05.08 19:35:17)
Ya da High Hopes?

  • sui  (16.05.08 20:09:13)
soyle bi durum var.

bu parcalarin, hangi 3-4 dk lik bolume koncagi da onemli. ve bir sekilde "neden"ini de soylemem gerekli hocaya.. neden o sarki ve neden o kisma?
  • la traviata  (16.05.08 20:21:21)
şimdi bu filmde 2 tane çok önemli sahne var. aslında bi ton var ama anlaşılabilirlik açısından şu 2 sahne önemli; birincisi hani şu kemiğin uzay mekiğine döndüğü sahne, bi diğeri de dave'in hal900'in hafızasını "tornavida" ile yavaş yavaş söktüğü, erittiği sahne. ilk dediğim sahnenin devamında verdi'nin la traviata'sının girişi çalmakta. bunun yerine eleni karaindru veya Mendelssohn olabilir. nedenine gelince, la traviata ile dansediyormuş gibi sergilenen uzay mekiği ve kalem'deki ahengi bu dediğim sanatçıların eserleriyle de yakalamak mümkün. bu çok güdük bi yanıt olabilir ama sahneleri izleyince müzik ve görüntü ahenginin ne denli harika olduğunu görmek mümkün. bu sahne gerçekten filmin en önemli sahnelerinden biri, kemikten uzay mekiğine o sert geçiş yumuşak bi müzikle ahenklendirilmiş. bu açıdan benzer duyguyu yansıtmak adına bu müzikler seçilebilir.

  • crayze horse  (16.05.08 21:04:14)
High Hopes olmaz. Filmin şarkıdan çok yaşlı olmasından ötürü ödevin mantığına ters.

  • inatci kahraman aga  (17.05.08 01:25:27)
odevi tamamladim... diger sinavlarima calismam gerektiginden, biraz acele ile yapmak durumunda kaldim.

hal 9000'in tornavidayla devreden cikarilma sahnesinin 3 dakika 20 saniyelik bolumunu aldim.. finalde hal in kirmizi isigi ile bitiyor. bu sure mozar requiem'den lacrimosa ile ayni.. muzik olarak da onu koydum.

bir nevi hal'e veda oldu : )

---

"DVD to VCD AVI DivX Converter" ile dvd den bahsettigim o bolumu kesebildim kolayca. hatta sessiz hale getirdim, alt yaziyi da ekledim.
sonra "windows movie maker" ile de lacrimosa ile bu goruntuyu birlestirdim.
cok kaliteli yapmadim o yuzden 8 kusur mbyte oldu. gecerim sinifi sanirsam : )

tesekkurler ilginize..
  • la traviata  (30.05.08 16:30:13)