Balık yanına patates gider mi? Giderse nasıl pişecek?

Çipura yanına, tabak süsü olsun diye patates haşlayayım dedim.
ama böyle yal gibi değil de, mesela minik bir patatesi 4'e bölüp, yağlı filan haşlamak istiyorum, öyle leziz oluyor. Bi de bunun üzerine yeşil bir ot atıyorlardı neydi onun adı? fesleğen mi?

nasıl pişireceğim, yağlı tuzlu, balık yanına giden patates haşlama?

Balığın yanında düz haşlama (suda) veya közde patates süper oluyor. Üzerine ot falan atmasanız da olur.

  • sheba and the albino girls  (03.08.11 16:14:41 ~ 16:15:01)
süper gider. büyük ve yuvarlak kesip, hafif kızartabilirsin. annem yapar böyle ince ince dalları olan bişi koyar üstüne yeşil ne olduğunu bilemedim.

  • terp  (03.08.11 16:20:38 ~ 16:21:20)
haşlayacaksanız kabuklarını soyup haşlayın. sonra patatesleri boylamasına ikiye kesip arasına ufalanmış beyaz peynir veya rendelenmiş kaşarla; arasına dereotu kekik az kırmızı biberi harmanlayıp hazırlayacağınız içi koyun. parçaları bir araya getirin bu sefer enine ikiye bölün. servise hazır.

  • emininsel  (03.08.11 16:23:49 ~ 16:27:25)
aradığınız otun adı biberiye.
patatesi fırınlayabilir ya da haşladıktan sonra kızartma yapar gibi az yağda çevirebilirsiniz. üzerine biraz sarımsak tozu ve pul biber falanla güzel olur.

  • 65 derece  (03.08.11 16:28:03)
yeşil ot dediğiniz balığın üzerine mi patatesin üzerine mi? balığın üzerineyse defne yaprağıdır. patatesin üzerineyse biberiye olabilir.

  • sarap dumani  (03.08.11 16:29:54)
en güzel/pratik haşlama yöntemlerinden biri:

patatesleri yıkayın.
birkaç yerinden çatalla delin.
beş-altı kat kağıt havluya sarıp, akan musluğun altında iyice ıslatın.
öyle şaldır şuldur mikrodalgaya. 4 dakika.
sonra kapağını açıp, ters çevirin.
bir 4 dakika daha.
sonra, elinizi yakmadan kağıt havludan soyun.
kabuklu bile yeseniz olur, başta iyi yıkadıysanız.

tencerede haşlama gibi içine su girip de yavan hale getirmiyor.
özlü, dolu dolu oluyor.
  • cedilla  (03.08.11 16:35:26 ~ 16:36:22)
65 derece'nin verdiği tarif gayet pratik ve leziz. bir ayrıntı vereyim; biberiye kullanacaksanız patateslerle beraber çevirin yağda. sonradan üzerine eklemeyin.

  • sarap dumani  (03.08.11 16:41:13)
tabak süsü olarak patatesin yanına mini soğanlardan da koyabilirsiniz.

  • terp  (03.08.11 16:46:18)
valla annemin yaptığı bir şey var; yiyen bayılıyor. inanılmaz güzel.

önce patateslerin kabuğunu soyup haşlıyorsunuz. normal haşlama yani. bütün olarak.
sonra patatesleri tavada bütünken kızartıyorsunuz döndüre döndüre. yani dışı kızarıyor böyle sertleşiyor falan. acayip lezzetli oluyor .annem balığın yanına yapar onu. deneyin bence.
  • sen git ben geliyorum  (03.08.11 16:51:31)
Balikla patates super gider.ben patatesler kup kup dogruyorum, biraz tuz,karabiber,pul biber ve zeytin yagiyla karistiriyorum. Onceden isittiggim firinda pisiriyorum. Super oluyor.

  • very pigmented melanosome  (03.08.11 16:52:28)
kızarmıs patates de olablır. off alıcan cuprayı kızarmıs soganı peh

  • akapunktur  (03.08.11 16:54:46)
balığın yanına patates konulmasının sebebi boğaza kılçık filan kaçtığında temizlemesi içindir derler..
balıkla güzel gider orası da ayrı...

  • sli  (03.08.11 17:09:16)
fish hölö hölö var ya unuttum fastfood balıkçısı orda haşlanmış pattis veriolar, şöle 3e beşe bölüyolar. olur yani bence de.

bi de pişirirken defne yaprağı soğan ve tae karabiber koyar annemler. hmmm.
  • mahnita  (03.08.11 17:12:40 ~ 17:13:20)
yaptım süper oldu.

  • serseri marti  (05.08.11 09:45:36)