İhbar tazminatı

arkadaşım 3 aydır çalıştığı işten çıkarıldı. çıkarıldığının haber verilmesinden bir hafta sonra işten ayrılması söylendi ve o da öyle yaptı. peki normalde bunun süresi nedir? yani sadece normal maaşı yattı, ayrıca bir tazmin söz konusu olmadı.
bu işten çıkarılma olayının 2 hafta önceden bildirilmesi gerekmiyor mu?

ssk'sı vardı 3 aydır.

ihbar süresine uyulmadığı için 1 haftalık ihbar tazminatını vermeleri gerek veya dava açabilir.

İşverenin iş sözleşmesi olan işçiyi çıkarmadan önce uyması gereken ihbar süreleri:
* 6 aydan az çalışan işçilerde, bildirim tarihinden itibaren 2 hafta sonra,
* 6 ay ile 1,5 sene arasında çalışmış işçilerde bildirimin diğer tarafa yapılmasından başlayarak 4 hafta sonra,
* 1,5 yıl ile 3 yıl arası çalışanlar için, bildirimin diğer tarafa yapılmasından başlayarak 6 hafta sonra,
* 3 yıldan fazla zamandır çalışanlar için bildirimin yapıldığı tarihten 8 hafta sonra iş sözleşmesi feshedilebilir.
  • ben smyrna  (03.08.11 14:20:13)
ihbar tazminatı dışında başka bir hakkı doğmamış. 1 yıldan sonra kıdem tazminatı alabilir.

  • ben smyrna  (03.08.11 14:20:43)
sözleşmede deneme süresi vardır, eğer bu 3 ay ise normaldir.

  • tombalabala  (03.08.11 14:21:13)
deneme süresi max 2 ay olabilir, daha uzun olamaz. 15 gün önceden haber vermesi gerekiyor ya da ihbar tazminatı ödemeli,

  • bonjurkes  (03.08.11 14:27:42)
teşekkürler. peki bunun için arkadaşımın gösterebileceği bir kaynak var mı? iş yerine gidip konuşacak çünkü.

  • qwertyali  (03.08.11 14:35:32)
@qwertyali iş kanunu

  • tombalabala  (03.08.11 14:39:23 ~ 14:39:30)
hak verirsiniz ki iş kanunu baya uzun bir metin. ctrl+f yapıp ihbar tazminatını arattım ama bulamadım. hangi bölümünde geçtiğini bilen varsa çok sevinirim.

  • qwertyali  (03.08.11 14:44:33 ~ 14:44:45)
iş kanununda var dediğinde göster bakalım demezler sanırım?
bu arada alacağı max 1 haftalık tazminat, bunun için değermi diye düşünüyorum. mahkemeye versen bile astarı yüzünden pahalıya denk gelir.
kapitalist düzende büyük balık küçük balığı yiyor malesef
  • tombalabala  (03.08.11 14:57:58)
kendisi böyle bir hakkım olduğunu arkadaşlarımdan duydum ve internette okuduğuma göre 1 haftalık tazminat hakkım varmış demesine rağmen işvereni ona biz daha önce böyle bir durumla karşılaşmış ve mali müşavire sormuştuk. yok böyle bişi demiş. o şimdi tekrar gidip bi kaynak göstermeden bunları söylerse zaten adam bir şey vermez. 1 haftalık tazminat için tabiki dava açmaz ama hem hakkı olduğundan hem de açıkçası paraya ihtiyacı olduğundan bunu halletmek istiyor.

  • qwertyali  (03.08.11 15:05:19)
iş kanununda. süreli fesih başlığında. 17. maddede yazıyor bunlar. teşekkürler herkese

  • qwertyali  (03.08.11 15:24:10)
dava açsın. sonuçta davayı kazanırsa (ki kazanır) zaten dava masraflarını karşı taraf öder. sonuçta bir kaybı olmaz ve astarı yüzünü geçmez.

  • ben smyrna  (04.08.11 19:14:23)
@ben smyrna kaç sene süreceğinin farkındamısın ? çocuğu olur daha anca biter

  • tombalabala  (04.08.11 20:10:38)