Gelin elektrik faturamı hesaplayalım[çok geliyor la]

öncelikle belirtmeliyimki tek yaşıyorum. ayda 4-5 günlüğüne ailem yanıma geliyor bazen iki ayda 1. ama fatura yüksek geliyor sanki. 3 ay önce 180 kw aylık harcamam. daha sonraki aylar 150 kw oldu biraz düştü. 1kw ücreti herşey dahil 0,27tl. çarptığımız zaman 39tl oluyor. evdeki beyaz eşyalar oldukça eski c yada d sınıfı olabilir bilmiyorum. şöyle bir liste yaparsak

-----------------------------watt(saatlik)---------kullanım süresi(ayda)
________________________________________________________________________

buzdolabı---------------bilmiyorum(10yıllık makine)---full (düşük ısıda)
çamaşır makinesi---------bilmiyorm(4 yıllık)-----------3 saat(ayda)
bulaşık makinesi--------bilmiyorum(10yıllık makine)----12 saat(ayda)
fırın-----------------------------2000watt-------------1 saat (ayda)
saç kurutma mak.------------------1200watt-----------3 saat "
pc--------------------------------65watt-------------180 saat "
traş makinesi----------------------45watt-------------3 saat "
televizyon------------------------115watt------------9 saat "
ışıklar---------------------------75watt-------------240 saat "
şofben----------------------------2000watt-----------4 saat "
süpürge---------------------------1600watt-----------1,5 saat "

1)bunların hepsi 150 kw olurmu ayda?
2)beyaz eşyalar eski olduğundan c veya d sınıfı olabilir. bu çok farkedermi?
3)yeni bir buzdolabı alsam fiyat düşermi?
4)hesaplarıma göre bulaşık çamaşır makinesi ve buzdolabı dışındakiler "47 kw" oluyor aylık. 100kw nası harcıyo bunlar ??

çamaşır makinesi nasıl ayda 3 saat çalışıyor ya? bi program 2½ saat sürüyor nereden baksan.
ps: buzdolabını değiştirdik ayda 10-15 tl fatura azaldı.

  • frozsgy  (02.08.11 19:47:39)
usta çamaşır mak 7-8 kilo alıyor kolay dolmuyor. 1,5 saatte yıkıyor. tek kişiyim zaten

  • neysene  (02.08.11 19:50:44 ~ 19:51:02)
hocam belli saatten sonra çalıştır çamaşır bulaşık makinesi gibi aletleri,bildiğim kadarıyla saat 22:00 den sonra birim saat ücreti daha azdı.Belli bir kw geçtikten sonrada katlamalı yazıyor die biliyorum saygılar

  • mhrkrts80  (02.08.11 20:06:23)
hesaplarken kw değil kwh kullanacaksın. makinaların üstünde yazan değerlerde harcayacakları maksimum güçtür, ortalaması biraz daha düşüktür.

şu an toplam tüketimini hesaplamaya üşendim, yukarıdaki listeye göre aylık tüketimin kaç kwh hesapla.

1kw = 1000w

akıllı sayaç ve akıllı sayaç tarifesi kullanıyorsan da bazen seni zarara sokabilir bu.

akıllı sayaç tarifesinde gün 3 e bölünüyor, her aralığın kwh fiyatı farklı. en ucuzu gece, bu yüzden çamaşır bulaşık işini akşam saat 10'dan sonra yapman mantıklı olur.

sana gelen fatura ne ? faturada yazan tüketim miktarın ne ? ne kadarlık bir farktan dolayı memnun değilsin faturadan ?
  • kimlanbu  (02.08.11 20:25:56)
attığın özel mesajdan vergi, sabit ücret, belediye vergisi bedellerini dikkate almadığını fark ettim.

%18kdv
%5 bedediyeye
+ bir kaç tl sabit ücret ödüyorsun. Haliyle toplam fatura şiştikçe şişiyor.
  • kimlanbu  (02.08.11 21:32:07)