[]

Gümüş sorusu

Her ne kadar bir ekonomi sitesi olmasa da duyuruyu ekonomik konularda da kullanmak lazım.

Emtia piyasasındaki gümüşü, aracı kurumlar olmadan (bankalar daha gümüş alım satımı yapmıyormuş, en azında yapıkredi) alma imkanı sanırım yok, ondan dolayı bir aracı firmayla çalışmak şart.

Gelelim olaya, aracı kurumlarda bir sürü yatırım seçenekleriyle işlem yapılabiliyor, ben sadece paramı belirli bir araca yatırıp orada bekletmek için (ilerde para lazım olduğunda satmak vs) aracı kurumları kullanabilir miyim, ya da bu mantıklı mı? Yoksa aracı kurumlar daha çok anlık alım satımlar için mi?

Fiziksel olarak gümüşü almak mı daha mantıklı? Böyle bir imkan var mı? Yoksa tek imkan aracı kurumlar mı?

Altın mı gümüş mü demiştim bir de ?

Edit : soruyu baya değiştirdim ama anafikir hep aynı kaldı.

 
altın hiçbi zaman tepe taklak gelmez, her yatırım aracında ufak tefek iniş çıkışlar olur fakat altının değeri istisnasız her zaman artar. özellikle uzun vadeli yatırım yapmayı düşünüyorsan altın al derim.


  • Rawkon  (01.08.11 02:08:03) 
sametc twitterda yzmış, altın 1999 dan berı %3000 artmıs. fıkır vermesı acisindan


  • dampire  (01.08.11 10:23:30) 
Altın 2000 senesinde sektöre girdiğimde 8,000 usd idi, şimdi 52,000' e dayandı diyor ve noktayı koyuyorum.


  • charlesbukowskiineksi  (01.08.11 10:48:02) 
Yatırımınızdan eminseniz, al-tut yapılabilir, aracı kurumda hesap işletim ücreti dışında bir kaybınız olmaz. lakin gümüş altına göre daha oynak (ve speküle edilebilir) bir emtia, risklerinizi iyi bilmelisiniz.

altın fiyatı 2000lerle beraber yıllık ortalama %17 artıyor dolara karşı, kaba göstergeniz bu olsun. 2001 öncesindeki TL değeriyle kıyaslamak saçma olur, gigantik TL devalüasyonlarını altın yapmış gibi görürsünüz.

önemli not: hiçbir şey sonsuza kadar yükselmez. altın da istisna değildir. 1974-1981 arasında aynı şu anki gibi bir altın patlaması vardı. sonra fiyatı 3te birine indi ve 15-20 yıl indigi yerde kaldı.
  • 507  (01.08.11 11:15:56) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, duyulmasi gerektigi kadar, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.