hukuki bir sorun/soru

şimdi bir arkadaşın derdine çare aramaktayız. kısaca anlatmaya çalışacağım

"arkadaşın babasının nefes yetmezliği problemi var ve yeşil kartı iptal edilmiş. adam hergün hastahanede. ilaç tedavi masrafının haddi hesabı yok. bir arsa var bu arkadaşın babasının üzerine ve bu yüzden yeşil kart iptal olmuş sanırım.

arkadaş arsayı kendi üzerine alıp yeşil kartı tekrar çıkartmak istiyor fakat burada şöyle bir sorun var: arsanın değeri düşük bir fiyattan beyan edilmiş.

şimdiki fiyattan üzerine alırsa sanırım masraf x iken arsanın gerçek değeri belirlendikten sonra üzerine alırsa üzerine alma masrafı 3x olacak.

şimdi bu durumda yapılması gereken nedir sizce?

not: eksik bir şey varsa uyarın lütfen.

not2: bu arada eklemeyi unutmuşum. arsa 7 ortaktan oluşuyor. yani sanıyorum istenildiğinde elden çıkarma durumu zor.

bunun hukukla pek ilgisi yok. istersen beş kuruşa sat. arsa senin keyif senin. 3.kişilerin bu işlemin muvazaalı olduğunu ileri sürmeleri ve bunu ispatlamaları gerekiyor. bunu da yeşil kartı veren kurumun yapması gerekir ama böyle şeylerle uğraşıyorlar mı bilmiyorum oradan birilerinden araştırma yapmanız lazım.

  • overdose  (29.07.11 21:44:05)
moral bozmak gibi olmasın ama; arsanın 7 ortağı varsa ve ortaklardan bir tanesi bile satmaya yanaşmazsa, ortaklığın giderilmesi davası açmak gerekir. o dava da en az 2-3 sene sürer.

  • de jure  (30.07.11 11:59:31)