bir hdd klasiği-disk ya da dizin bozuk ve okunamaz durumda

merhaba arşivi silinip gidenler,
eski bir diskimi arşiv olarak kullanıyordum ancak geçen gün bilgisayarım bir türlü kapanmayınca fişten çektim ve sonrasında bu hatayı aldım. daha sonra diskin özelliklerine bakınca yazma önbelleğinin açık olduğunu gördüm ve seçili olan diğer alanlarda "yalnızca ayrı bir güç kaynağınız varsa aktif hale gelmelidir" gibi şeyler yazınca "bilgisayarı düğmesinden kapatırsanız bozulur" sözü beynimde çakıverdi.
neyse aynı durumda bir sd kartımın da olduğunu varsayarsak(maalesef), beni bu durumdan ne kurtarabilir?

  • sallayancay  (29.07.11 06:28:27)
bir ubuntu cdsiyle bilgisayarı açıp, öyle bakmayı deneyin.

  • inheritance  (29.07.11 11:10:56)
harddisk sizlere ömür. içindekiler içinse;
(bkz: data kurtarma programları)

  • tururo  (29.07.11 11:26:21 ~ 11:27:40)
x86 sistem xp de veya w7 de partition find and mount programı ile scan edip mount et ve yedekle.raw ı diski formatlamadan ntfs/fat/fat32 yapaman.bu işlem hdd ye kesinlikle zarar vermiyor.

  • keller  (31.07.11 05:49:38 ~ 05:50:09)