Web işi ile uğraşanlara bir yığın sorum var

gerçekten çok fazla sorum var. çok soru var kusura bakmayın, aradan seçip cevaplayabilirsiniz.

1. kendimi daha ileriye götürmem için ne yapmam, neleri takip etmem gerekir.

2. php ve mysql' de ileri seviye olmak için yapılması gerekn nedir, ne değildir.

3. php tabanlı bir cms yazdım, sonra dönüp bakınca benim için güzel bir iş ama piyasa(wordpress, joomla) için hiçbir şey ifade etmiyor. yani ben onu 0'dan kodladım ama adam 30 saniyelik bir wordpress kurulumunu seçecek. yaptığım bu iş anlamsız mı?

4. yarın iş hayatına tamamen atılırsam nerde çalışırım, ne yaparım ya da ne yaptırırlar. bazen ilanlara bakıyorum sadece bir PHP bile engin bir deniz iken adam yazmış php, asp, coldfusion bilen eleman aranıyor diye.

5. üstüne bir sünger çekip bırakayım mı yoksa bu işi?

--------GEREKLİ EKLENTİ---------

...php, mysql yanında css,javascript de mecburen kullanıyorum. zaten onlar olmadan olmuyor. javascript te bayağı bi eksiğim var onları kapatmak için de uğraşıyorum bu aralar.

...OOP yazıyorum zaten, aslında mecburen.

...Facebook api geçmişim de var. hani arkadaşına şunu desen ne derdi tarzında bir api yazmışdım. ondan sonra anket uygulaması geliştiriyordum ki 1 hafta sonra facebook yapdı öyle bir şey.

...lisans bilgisayar öğretmenliği(teknik fakülte) son sınıf.
aslında daha çok soru var aklımda ama korkuyorum sormaya:)

teşekkürler, saygılar sevgiler.

1-2. seviyenize gore bir tutorial ya da daha iyisi bir kitabi bastan sona okuyabilirsiniz ornegin. bir de daha once de onermistim, simdi de oneriyorum. kod hk. takildiginiz yerlerde dogrudan baskalarina danismak yerine uzerinde dusunup, baska zaman tekrar bakip zaman harcarsaniz ilerlersiniz.
3. piyasa icin anlamsiz. kendinizi gelistirmek icin anlamli olabilir, ama maddi beklentileri muhtemelen karsilamaz.
4. iste ne kullaniyorlarsa o teknolojiyle ve o altyapiyi bilen insan arar isverenler dogal olarak. ama piyasada kullanilan her teknolojinin sonuna kadar ve cok ust duzey kullanildigini bastan varsaymayin.
5. sizin tercihiniz ve karariniz. buradan cevap vermeyi birakin yorum yapmak imkansiz.

bu arada duyurunuzu gorunce aklima geldi. gecen bir sorunuzu arada unuttum sanirim. oyleyse kusura bakmayin.
  • orcu  (28.07.11 12:48:01)
yazılım işi bitmez, ölmez, aç kalmazsın ama sürekli kendini geliştirmen gerekir. Birinin php mysql bilmesi yetmez, jquery, ajax, css falan da bilmen lazım ve hepsini sıfırdan yazabilecek düzeyde bilmen gerekiyor, yani sürekli çalışman lazım

1-2, bol bol kod yaz, yeni çıkan şeyleri takip et, şu an facebook ve twitter connectler moda, onları oku, api mantığını öğren

3- bir arkadaşım cms yazdı wordpress olduğu halde gayet tutuldu, yani wordpress var diye seninki tutmaz diye birşey yok. en basiti google code'a kodunu koy, millet kullansın, hatta geliştirenler bile olur sonuçta bu sektör açık kaynak kodlu, herkes iyi kötü birşeyler yapıyor

4- ya kurumsal bir yerde çalışacaksın ya da ajanslarda, ajanslarda çalışırsan it gibi gecen gündüzün olmayacak şekilde, deadlinelara bağlı olarak çalışman gerekecek, sinir stres olacaksın, arkadaşımın gazıyla ben yazılıma başladım, ajansın birinde çalıştım sonra illallah diyip bıraktım, şu an emin değilim başka ajansta devam mı etsem diye

5- böyle düşünüyorsan hiç başlama
  • bonjurkes  (28.07.11 13:14:28)