Masa ve Bozuk Para Oyunu

Yuvarlak bir masa var, ve bir sürü 1 liralık bozuk para.

Oyun şu; sırayla masaya bozuk para koyacağız. Sırası geldiğinde para koyacak yer bulamayan oyunu kaybedecek. Masa boyutu belirsiz, ancak bir tek bozuk paradan daha büyük. paranın tüm yüzeyi masa üzerinde olmalı, ve bir kez koyduktan sonra yeri değiştirilemiyor.

İlk sen başlıyorsun. Her zaman kazanmak için nasıl bir taktik izlersin?

masa alanını ve para büyüklüğüyle alakalı. illa biri kaybedecek.

bir önceki oyandan tecrübe edip ilk koyanın mı ikinci koyanın mı kaybettiğini belirleyip sonraki oyuna o şekilde başlamaktan başka yol yok kesin kazanç için
  • efruz  (28.07.11 09:23:35)
@efruz

yalnız paraları dipdibe koyma zorunluluğu yok sanıyorum. yani aralarında 1 cm olan paralar da olur, bitişik olan paralar da... bu da ilk koymayı ya da ikinci koymayı etkilemez.

bence; ilk ben masanın göbeğine koyarım. sonra o ne koyuyosa tam ona teğet olacak biçimde yanına koyarım. alan daralmaya başladığında da 1er cm aralıklı olarak koyup son hamlesini sıkıştırmaya çalışırım. zor tabi, yerse...
  • numbernine  (28.07.11 09:47:51)
öyle bişey olamaz ki diyelim denedin 550 para aldı masa, ee masadan sarkmak yasak demiyor adam gider kenara gelen paraların yarısını içerde yarısını dışarda tutar bu sefer 550 değil 580 par alır atıyorum. kesin olarak kimse bilemez bence kimin yeneceğini oyunun başında, sonuna doğru belli olur ama

  • korg  (28.07.11 09:49:38)
karışıklıkları gidermek için ufak bir açıklama daha yapayım o zaman.

masanın boyutu minimum tek bir bozuk para kadar, ama her boyutta işleyen bir çözüm aranıyor.

kenarlara koyma konusunda, "paranın durması yeterli" ya da "para sınırı masayı geçmeyecek" gibi kurallar koyulabilir, ancak sonucu değiştirmiyor zaten iki oyuncu da aynı kural ile oynayacak. ama yine de kesinlik olması açısından şunu ekleyelim; paranın tüm yüzeyi masa üzerinde olmalı.

bu arada sorunun mantıklı bir cevabı var arkadaşlar, içiniz rahat olsun :)
.
  • dekila olmeka  (28.07.11 09:58:21 ~ 10:38:14)
sorunun eksik sorduğunu düşünüyorum.Ama buna benzer şöyle bir oyun var.

İki oyuncu sırasıyla 1 ile 10 arasında (1-10 dahil) sayı söyleyerek toplarlar.100 ü söyleyen kazanır.Oyunun kuralınıu bulun.

Örneğin.

1- 5 dedi

2- 8 = 13

3- 10 = 23

4- 10 = 43
.
100 diyen kaznır
  • saksel  (28.07.11 10:01:43 ~ 10:02:04)
@saksel,
soru eksik değil. masa boyutu belirsiz. dolayısı ile masa boyutundan bağımsız bir çözüm gerekiyor. sanırım senin sorduğun soru ile farkı burada.

  • dekila olmeka  (28.07.11 10:06:45 ~ 10:07:26)
herhalde masaya koyulmus olan paralarin kaydirilip yerinin degistirilemeyecegi varsayiliyor...

  • orcu  (28.07.11 10:49:55)
merkezden başlayıp, parayı sürekli merkeze en yakın yere koyarım.

  • iki ekmek bir sigara  (28.07.11 12:22:43)
@iki ekmek bir sigara
rakibin dağınık koyarak bozar o oyunu

  • numbernine  (28.07.11 13:24:25)
yok mu bilen?

  • dekila olmeka  (28.07.11 14:20:17)
yaklasik cevap vereyim.
once merkeze koyarim. (x1)
sonra onun koydugu yer ile (y1) benimkinin (x1) tam arasina koyarim (x2) ki x1-x2-y1 arasinda bir yariyi o kazanirsa diger yariyi ve oyunu ben kazanayim.
onun koydugu yerile benimkinin (x1 ile y1) tam arasina koyamiyorsam iki kat uzagina koyarim. onu da yapamiyorsam ya da merkez diye bir sey yoksa ne yaparim bilmiyorum.

cevabi hemen vermezsen firsat buldukca daha dusunuruz.

edit:
masa yuvarlakmis. yukaridaki cevabim gecersiz. yani daire ise cevap su, once tam merkeze koyarim sonra her hamlesine karsilik merkez noktasina gore simetrigine koyarim. oldu da bitti.
ama bir masanin (ozellikle de buyukse) tam merkezini nasil bulurum bir fikrim yok :)
  • orcu  (28.07.11 15:12:15 ~ 29.07.11 10:59:00)
tebrikler!

  • dekila olmeka  (02.08.11 12:54:51)