Bilye sorusu, terazili falan.

12 tane bilyeniz var. bir tane de iki kollu terazi. bilyelerden biri dışında tümü özdeş, ama o birinin ağırlığı diğerlerinden farklı.

3 ölçüm ile farklı olan bilyeyi kesin olarak bulabilir misiniz?

Önce 5-5-2
sonra gerekirse 5'leri 2-2-1 ayıracaksın.

Klasik soru bu.
  • delikan76  (27.07.11 12:14:51)
6-6 yaparsın, sonra 3-3 sonra da 1-1 yapınca da olabilir. Maresal jedi'yla aynı kapıya çıktım üzgünüm :D

  • Cimo  (27.07.11 12:33:31)
hep temelde aynı cevaplar ama az buçuk sayısal farklısı:

4-4-4 ayır, iki tane 4 lüyü tart, eşit çıkarsa dışarda kalan,farklı çıkarsa farklı olanı, 2-2 ayır sonra fazla çıkanı 1-1 ve ağırlığı fazla olan aradığın bilye.

kısaca: 4-4-4, 2-2 , 1-1

bu arada evet bulabilirim.
  • wallcan  (27.07.11 13:07:12)
klasik soru mu? yanlış okudunuz sanıyorum, bilyelerden biri "FARKLI", ağır mı hafif mi bilmiyoruz.

doğru cevap yok ne yazık ki daha.
  • dekila olmeka  (27.07.11 13:40:56)
a,b,c,d,x,y,z,t,1,2,3,4 olsun bilyeler.

1. ölçüm: abcd ile xyzt tartılır.

A)eşit ise ise 1234'ten biri farklıdır.
2. ölçüm: 12 ile zt (zt normal) tartılır.
i. eşit ise 3 ile z tartılır. eşit ise 4 farklı olan, değil ise 3 farklı olandır.
ii. eşit değilse 1 ile z tartılır. eşit ise 2 farklı olan, değilse 1 farklı olandır

B) eşit değilse (mesela 1234 ağır olsun)
2. ölçüm: ayzt ile x123 tartılır

i. sonuç aynı ise (yani sağ taraf ağır ise) a veya x farklıdır. a normal bir bilye ile tartılır. eşit ise farklı olan x'tir. değilse a'dır

ii. kefeler eşit ise bcd'den biri farklıdır (ki bunlar hafif taraftı.) b ile c tartılır. eşit ise d farklıdır, değilse b ile c'den hafif olanı farklıdır.

iii. sonuç değişti ise (yani sol kefe ağır basarsa) 123'ten biri farklıdır. ii'deki mantıkla farklı olan bulunur.
  • lancelot du lac  (27.07.11 14:13:21)
@lancelot du lac,

sanıyorum "B) eşit değilse (mesela 1234 ağır olsun)" derken 1234 değil de xyzt demek istedin, çünkü ilk ölçümde 1234'ü tartmamışsın.

eğer öyle ise tebrik ederim! doğru cevap. ama burada benim de bir aptallığım olmuş, sorunun son kısmını unutmuşum, farklı olanın ağır mı hafif mi olduğunu da soracaktım :) benim hatam.

"farklı olanı, ayrıca ağır mı hafif mi olduğunu bulunuz" sorusu için de, ilk ölçüm (abcd ve xyzt) eşit geldiğinde de B şıkkında yaptığın gibi 3'lü çevirme yapıyorsun, yani her gruptan 3 tanesini alıp saat yönünde diğer kefeye ya da boşa alıyorsun. sonrası aynı zaten.

yeni sorularda buluşmak üzere :)
  • dekila olmeka  (27.07.11 14:23:17 ~ 14:24:08)
evet ya xyzt yazacaktım yanlış yazmışım :)

farklı olan ağır mı hafif mi bunun için biraz şans veya 4. ölçüm lazım sanıyorum.
  • lancelot du lac  (27.07.11 21:57:10)