Şu linkteli Bass tabları nasıl okunur?

Biri tarif edebilir mi arkadaşlar? Acemi çalgıcıya anlatır gibi.

nedir bu 4/4 lük mü? 33 bu mesela yarım notamı,

hiç bişey anlamadım bundan. benim çalışmaya başladığım kitapta, notalar değerleriyle de gösterildiği için tablarda sadece rakam yeterli oluyordu ama bunu çözemedim.

tabs.ultimate-guitar.com

tab'lerde ölçü olmaz, dolayısıyla tab'den bakarak çalmak için şarkının orjinal halini bilmek gerekir.

çizgiler tellere tekabül ediyor. en alttaki tel mi teli. yukarı doğru inceliyor. yanda yazar zaten eadg diye. rakamlar da kaçıncı perdeye basacağını gösteriyor.
  • resistance is futile  (25.07.11 15:48:57)
o halde orijinal notaları bulup, eşleştirmeyi kendim mi yapmalıyım?

  • serseri marti  (25.07.11 16:02:39)
niye eşlemek istiyorsun ki? nota haline getirip başkasına mı vereceksin?

  • resistance is futile  (25.07.11 16:07:10)
acemiyim, parçanın ölçüsünü bilmeyince neye göre yürüyeceğimi bilemiyorum, yarım notalar ne tam notalar ne anlayamıyorum bu tabdan.

şu linkte mesela üstte notalar altta tab var.
b1107.hizliresim.com

buradan bakınca mesela ilk sırada

gibi bir dizilim var, buna göre 1 ölçü içinde 8 nota basıyorum. hepsi de çeyreklik. ama sadece tab olunca ne nedir çıkartmadım.
  • serseri marti  (25.07.11 16:21:29)
işte dediğim, bir taraftan şarkıyı dinlemen lazım. şarkıyı dinlediğin zaman şarkının ölçüsüne göre tabdaki notaları çalacaksın. ki serenade'in basları duyulur arkadan rahatça.

önce dinleyerek notaların ne zaman değiştiğine dikkat et, bir taraftan da gözlerinle tabı takip et. kafanda oturttuktan sonra gitarı alıp denersin.
  • resistance is futile  (25.07.11 16:28:10)
veya şimdi aklıma geldi, yine ultimateguitar'da guitar pro tabları oluyor. onları indirip deneyebilirsin. guitar pro tablarında (power tab de olur) hem ölçüleri gösterir, hem nota olarak gösterir, hem de diğer enstrümanları kapatarak tek enstrümanı dinleyebilirsin. biraz kolaya alıştırabilir ama bu yöntem.

guitar pro tablarını açmak için ücretsiz tuxguitar programı var, gayet güzel.
  • resistance is futile  (25.07.11 16:39:26)
birbirine yakın olan notalar daha kısa arasında mesafe olanlar uzun olarak düşün.

  • vexations  (25.07.11 20:53:03)