biber gazı

Aramaya üşendim,

1-) almak yasak mı ? Yasaksa her yer nasıl göstere göstere satıyor

2-) kullanmak yasak mı gerektiğinde? Kısaca birinin yüzüne doğrultup sıkmak kendi götünü kurtarmak için ?

3-) Üzerimizde taşımak yasak mı?

Biber gazını taşımanız suç değil. Ancak bunu kullanmanız suç Eğer ağır bir saldırı altında olduğunuzu kanıtlayamazsanız, yani hukuktaki meşru müdafaa gibi bir şey, kullanma nedeniyle ceza görebilirsiniz.

  • pipbull  (25.07.11 12:54:39)
aynı isviçre çakısı gibi

almak serbest
taşımak serbest
birinin üzerinde keyfi kullanırsan canın sıkılır başın ağrır
kesinlikle kendini koruduğunu ispatlarsan bişi olmaz
  • korg  (25.07.11 12:54:42)
1- Almak ve satmak yasak değil.
2-3- Savunma amacıyla taşımak ve kullanmak suç değil. (iyi niyet muhabbeti)

edit: katil polis taşıyorsa, biz de taşıyalım bence.
  • koskoca devletin adi osmanli len  (25.07.11 12:57:00 ~ 12:57:58)
ben alıyorum, taşıyorum. yasak değil diye biliyorum.
biber gazı mı bilmem ama göz yaşartıcı bişey. ben hiç denemedim ama bir arkadaşım yanında çalışanlardan birinin üstünde denemiş. adam aynen yere devrilip bir saat filan gözlerini açamamış, kıpırdayamamış. gözlerinden yaşlar fışkırmış... 5-6 saat etkiliymiş toplamda (ne biçim arkadaşların var demeyin, zengin ve sayko bir aile dostu eskilerden. atsan atılmaz satsan satılmaz)

herhangi bir saldırı anında kullanmak nefsi müdafaa olacaktır bence. (yine de belirteyim hukukçu değilim)
kadına şiddetin doruk yaptığı bizim gibi toplumda, gece-gündüz her kadının taşıması gerektiğine inanıyorum
  • delfina  (25.07.11 12:57:01 ~ 12:58:40)
peki gerçi muhtemelen yamuluyorum ama, bunları girdiğiniz alışveriş merkezlerinde güvenliğe bırakmak vs zorunluluk mu ? Bir arkadaşım bırakmak zorunda kaldı, işte isim soyad verdi çıkışta alırsınız dediler.

not: bu arada er kişiyim, nefsi müdafada sadistlik amacıyla kullanmayı planlıyorum, onun sopası varsa benim biber gazım var gibi, malum daha portable bu biber gazları
  • bonjurkes  (25.07.11 12:57:38 ~ 12:59:46)
başıma gelen bişey bu biber gazı sende ne işe yariyor diye bir memursormuştu bende şöyle cevap verdim abi siz sabah yanımızda olamıyorsunuz sabahin karanliğinda işe gidiyorum herkesi de korumanız imkansiz o yüzden taşiyorum. gelen cevap tamam kardeş devam et.

  • Ban-Kai  (25.07.11 13:00:41)
örn: bir insan sizi dövmeye kalkıştığında sizin de onu dövmeniz kalıcı fiziksel & ruhsal hasar yaratmadıkça suç sayılmaz.

durduk yere birini döverseniz suçlu olursunuz.
  • 9kuyruklukedi  (25.07.11 13:03:59)
kadınlar için yasak değil, diye biliyorum.

  • african rain  (25.07.11 13:04:45)
1. Değil.
2. Değil.
3. Değil.
  • ben smyrna  (25.07.11 13:06:37)
@african rain , bu işin cinsiyet ayrımı da mı var ?

  • bonjurkes  (25.07.11 13:08:24)
emin olmamakla birlikte var diye biliyorum. feci sallıyor da olabilirim.

  • african rain  (25.07.11 13:09:50)
@african rain , salladın sanki ama şükunu verdim

  • bonjurkes  (25.07.11 13:11:47)
1)Alım satımı yasak değil.

2)Saldırı amacıyla kullanılmadığı sürece kullanmak yasak değil. Hatta bu konuda şöyle bir açıklama yapayım: Misal gecenin bir yarısı bir iki kişi önünüzü kesti ve belli ki kavga çıkacak. Çıkarın sıkın. Suçlu değilsiniz.

3)Taşımak yasak değil. Yasak olmadığı için bıçak, çakı gibi aletlerin yerini aldı.

Ek olarak alış veriş merkezlerinde girişte el koymak isterlerse (tabii ki çıkışta alabilirsiniz) vermek zorunda değilsiniz. Aynı şey taşıma ruhsatı olan tabancalarda ve boyut itibariyle taşınması yasak olmayan çakılarda da geçerli. Zira karşınızdaki özel sektörde çalışan bir güvenlik görevlisi; polis değil ve bunların çoğu alışveriş merkezinde zaten satılıyor.

edit: birde şöyle birşey var. kavga esnasında eğer biber gazınız varsa elinizi ağrıtmanın manası yok. biber gazı bilimum tekme, yumruk ve hatta sopadan daha etkili.
  • becerenberk  (25.07.11 13:19:53 ~ 13:21:07)
Türkiye'yi bilmiyorum ama yurt dışında bazı ülkelerde yasak ve epey de ağır cezaları var.
en.wikipedia.org

  • 386 dx  (25.07.11 15:48:31 ~ 26.07.11 16:51:47)
2 hafta önce degısen yasa ıle yasak kalktı.

  • akapunktur  (25.07.11 16:57:59)
mesru mudafa için illaha bir saldırı olması gerekmez, saldırı tehdidi de yeterlidir.

  • konserve misir  (25.07.11 17:38:38)
Hangi yurtdisinda yasak bilmiyorum ama Almanya'da sokaklardaki otomatik makinelerden 10 euroya alabiliyordun 2008 yili itibariyle.

Su yurtdisinda cogu ulkede yasak diyen kisiler, bir yaziverseler ya su ulkeleri de, 100 kusur dunya ulkeleri arasinda cogunluk mu degil mi anlasak.
  • sankaranarayanan  (25.07.11 19:10:25)