Photoshop Brush Sorusu - CAPS'li

Opacity değeri %50 olan bir brush ile çizim yaparken kalemi tabletten kaldırmadan aynı yerden tekrar geçtiğimde neden gerçekte olduğu gibi oradaki boya miktarı artmıyor?

Ekteki resimde önce 1 yaptım. Sonra kalemi (sol mouse tuşu) kaldırıp onunla ve kendisi ile kesişecek şekilde diğer eğriyi yaptım. Önceki çizimle kesişen yer koyu hale gelirken kendini kestiği yer olmadı.

Boyama yaparken bu hadiseye illet oluyorum. Nedir, ne değildir?

Bi de tabletle (Intuos3) çizim (resim) yaparken en kral program hangisidir?

opacity ve flow olarak iki değer var. opacity'i düşürdüğünde tek bir stroke'ta (yani kaldırmandan) ne kadar boyarsan boya aynı opacity'de olur boyadığın her yer. flow'u düşürürsen ise her üzerinden geçişte daha koyulaşır, elini hiç kaldırmasan da.

hatta dur bi kontrol edeyim karışmasın :)

ek: evet doğru hatırlamışım.

***

hangi program sorusunun cevabı hangi iş için kullanacaksın olur :)

artrage: bu resim yapmak için, canvas texture'ından çeşit çeşit boyaya bir sürü şey. en son versiyonu paralı, bir önceki beleşti sanırım. community'si iyidir, forumları falan güzeldir diye hatırlıyorum.

corel painter: bunun da birkaç versiyonu var, asıl resim olayı budur aslında artrage buna ucuz bir alternatif olarak çıkmıştı galiba. (edit: corel draw yazmışım yanlışlıkla, draw olan vektörel, painter olan resim yapmak için.)

sketchbook pro: ben bunu kullanıyorum, resim için değil de adı üzerinde sketch yapmak için (end. tasarım). gayet basit ve "hafif" bir program, ancak ps gibi seçili alanı doldurma falan gibi özellikleri yok, tamamen eline kalem/marker alıp eskiz yapıyorsun gibi. layer var ama yine de.

sketchbook designer: bu resimle hiç alakasız, yine end. tasarım vs eskizi yapmak için, ama çizdiğin çizgileri vektörel olarak alıyor ve düzeltmelere (düzgünleştirme diyeyim) izin veriyor. sonra çizgileri oynayabiliyorsun falan.

ps: eh, en kralı budur herhalde :)
  • dekila olmeka  (24.07.11 10:54:03 ~ 11:02:38)
Sketchbook Designer güzelmiş baya. Teşekkürler

  • nop  (24.07.11 23:33:30)