hangi noktalama işareti

şu cümlede (*) yerine noktalı virgül mü koyuyoruz. cevabında virgül demiş ama emin ve tatmin olamadım.

Küçük kız, dalgın (*) hatta biraz da kederli bakıyordu.

Bence de virgül ama sen böyle söyleyince ben de emin olamadım...

  • neosphere  (23.07.11 22:15:05)
ben noktalı virgül koyardım.

  • a perfect lie  (23.07.11 22:15:15)
ben koymazdım hiçbir şey.

  • jameskeenan  (23.07.11 22:20:13)
ilk cümlede fiilimsi yok ve konacak virgül ikili anlama yol açmıyor efendim yani virgül doğrudur.

  • istanbul beyefendisi  (23.07.11 22:27:51)
"ve" koyardım ben.

  • charlesbukowskiineksi  (23.07.11 22:40:44)
ben iki virgül art arda olmaz diye biliyorum . evde olsam arasam bulsam keps bile gösterebilirdim ama şartlar işte nabarsın...

  • şıpıdakşıpıdakyüzenkurbağa  (23.07.11 22:43:42)
ilk virgül gereksiz (yanlış da sayılabilir), * yerine virgül

  • mermaid  (23.07.11 23:04:33 ~ 23:05:20)
@mermaid özneden sonra virgül konması yanlış değil.

eğer cümle "küçük kız dalgın, hatta biraz da kederli bakıyordu." şeklinde olsaydı küçük kız dalgın'ı şeker kız kendi gibi algılardık. işbunun gibi cümlelerde özneden sonra virgül kullanmalıyız.
hepsinin başında bence olduğunu düşünelim de sonradan bir yamulma durumu olmasın.
  • şıpıdakşıpıdakyüzenkurbağa  (23.07.11 23:33:30)
@şıpıdakşıpıdakyüzenkurbağa,

öznenin karışmaması için elbette virgülün şart olduğu pek çok durum var, (çalış, baban gibi örneği meşhurdur) ama bence burada öyle bir anlam karışıklığı olmaz.
  • mermaid  (23.07.11 23:42:02)