Vize sorunsalı

Çok değerli Galyaspor taraftarları :
size 2 adet sorum olacak.

1- Bir multiple schengen vizesi aldım. geçerliliği 2 ay. fakat duration of stay bölümünde 15 gün yazıyor. Bu bir seferde schengen ülkeleri içinde 15 gün kalabileceğim anlamına mı geliyor? Yoksa 2 ay içinde toplam kalış sürem 15 gün mü? yani benim vize 15 günlük mü?

2- Ayrıca bu vizeyle romanya'da da zaman geçirmek istiyorum. romanya'da schengen geçerli değil. acaba romanya'da 5 günden fazla kalırsam çıkışta nasıl bir problem yaşarım? Daha önce eğer siz gittiyseniz vizenize romanya damgası basıldı mı?

1- evet vizen 15 günlük. 2 ay boyunca istediğin kadar schengen alanına girip çıkabilirsin. ama 15 günü geçemez. diğerini bilmiyorum malesef.

  • barkopasa  (23.07.11 12:12:54)
1- vizeniz 15 günlük, size verilen 2 ay içersinde 1 hafta gidip dönüp tekrar 1 hafta gidebilirsiniz mesela.

2- dediğiniz gibi romanyada şengen geçmiyor, bu büyükelçiliğinden ayrıca vize almanız gerektiği anlamına geliyor bence. 5 gün kalmakla ilgili bir kural bilmiyorum, ben türkiyeden 3 günlüğüne gitmiştim yine de vize almıştım (şengen üyesi ülkelerden giriş yapınca 5 gün hakkınız mı oluyor orayı tam anlayamadım). sorunsuz girebiliyorsanız çıkışınız sorun olmaz diye düşünüyorum.

not: 2 cevabım da kişisel görüşümü içermektedir, ciddi mevzu sonuçta resmi kurumlardan onay almanızı tavsiye ederim
  • paltar yuyan masin  (23.07.11 12:38:16)
romanya'da şengen geçerli değil diyorsunuz. bu vizeyle orada da zaman geçirmek istiyorum diyorsunuz. bu size mantıklı geliyor mu?

  • quasiromantic  (23.07.11 15:41:10)
@ quasiromantic
schengen geçerli değil ama girişlerde sorun çıkarmıyorlar. 5 güne kadar da izin var. 5 günde çıkmazsam bi sorun olur mu diye sormuştum ya neyse.

  • fayntenks  (23.07.11 22:13:11)
eğer 5 güne kadar bir şey demediklerinden eminseniz o halde 5 günü geçirmemeniz en iyisi olur. oldu ki geçirirseniz en hafif ihtimalle çıkışta fark ettiklerinde para cezası falan yersiniz. gereksiz risk olur bence.

  • quasiromantic  (24.07.11 17:23:35)