HP - siniflar ve kisilikler

oncelikle seriyi okumadim, okuyacagim.

sadece bilmek istedigim bir sey var simdilik. hufflepuff, gryffindor, ravenclaw ve slytherin siniflarinin temel ozellikleri neler? ogrenciler kisiliklere gore siniflandirildiklarina gore, "bu siniflarin karakteristik ozellikleri neler?" diye sormam daha uygun olur sanirim.

tam olarak istedigim, ornekler vermeniz. "soyle soyle bi durum oldugunda Hufflepuff'li soyle, Slytherin'li soyle soyler/dusunur" gibi bir seyler.

olaylarda asiri HP bilgisine ihtiyac duymasam iyi olur bir de kolayca anlamam acisindan.

saf kan büyücü: slytherin
zeka ve güç: ravenclaw
kahramanlık: gryffindor
çalışkanlık: hufflepuff
  • cokta cokoprens  (23.07.11 07:32:10)
yada
slytherin: sinsi, güce tapan, acımasız, disiplinli
ravenclaw: lale, iyi, adaletli, merhametli, hırslı
  • jesterdvine  (23.07.11 09:16:02)
" Gideceğin yen söylerim sana.
Seni Gryffindor'a yollarım belki,
Zamanla olursun aslanın teki,
Yiğittir orada kalan çocuklar,
Hepsinin yüreği, nah, mangal kadar.
Belki de düşersin Hufflepuff'a
Haksızlığı hemen kaldırıp rafa
Adalet uğruna savaş verirsin
Her yere mutluluk götürmek için.
Ravenclaw kısmetin belki,
Oradakilerin hiç çıkmaz sesi,
Mantıktır onlarca önemli olan,
Öyle kurtulurlar tüm sorunlardan.
Düşersin belki de Slytherin'e sen,
Bir başkadır sanki oraya giden,
Amaçları için neler yapmazlar
Açıklasam bitmez sabaha kadar. "

birinci sınıf şeçmen şapka şarkısından.
  • repins  (23.07.11 11:53:40)
Yukarıda karakter özellikleri açıklanmış, ben de örneğini vereyim:

Yaşlı bir teyze var, hastalıktan ölmek üzere. Onda sizin çok istediğiniz bir şey var (ille para olmayabilir) ve ancak ölünce alabileceksiniz. Teyze yatalak ve ona siz bakıyorsunuz, bağlı olduğu aletlerin fişini çekiverseniz kimse bir şeyden şüphelenmez.

Slytherin (kurnaz): bir an bile düşünmeden fişi çeker, doğal ölüm süsü verir, istediğini alır.
Ravenclaw (zeki): teyze ölmeden istediğini alabilmek için ikna eder.
Gryffindor (cesur): fakir ama gururludur, teyze ölene kadar gıkını çıkarmadan bekler.
Hufflepuff (iyi kalpli): teyze ile böyle bir çıkar ilişkisine girdiği için bile utanır, istediği şeyden vazgeçer (paraysa çalışır kazanırım der)

Şahsi olarak kitapta Slytherin'e haksızlık edildiğini düşünüyorum. Diğer bölümlerin yanında belirgin şekilde aşağılanmış. Gryffindor da aynı şekilde yüceltilmiş.
  • boo ya moon  (23.07.11 12:30:45)