çok karışık ses sistemi olayları

öncelikle sistemin nasıl olduğunu anlatayım.

bilgisayar hdmi kablo ile lcd tv'ye bağlı.
lcd tv'nin optik çıkışına playvision(analog hoparlörleri optiğe çeviren bir alet) decoder ile logitech x540 hoparlör bağlı.

fakat arka hoparlörlerden ses alamıyorum. ekte görüldüğü gibi hdmi otuput yapılandırmasına girdiğimde sadece stereo olarak çıkış gözüküyor. sanırım sebebi bu fakat bunun 5+1i de desteklemesi gerekmiyor mu ki? ayarları kurcaladım ettim ama çözemedim bir türlü. yok mudur bunun bir yolu? hevesim kursağımda kaldı resmen.

HDMI Arc diye bir muhabbet var, kavramları yanlış anlamış olabilirim baştan uyarayım. philips lcd tv aldım, dts desteği yok, dahili playerı bu ses codecini kullanan videolarda ses vermiyor. DTS sinyalini bilgisayardan HDMI üstünden alsa bile çıkışlarına iletmiyor. Televizyonunun dts vs gibi çoklu kanal sinyallerini çıkışlarına iletebildiğinden emin ol.

  • kimlanbu  (22.07.11 20:18:50)
sorun daha basit olabilir, arka hoparlörlere giden kabloyu ön hoparlörlere tak, çalışıyor mu diye kontrol et. Kabloda da problem olabilir.

  • kimlanbu  (22.07.11 20:20:24)
normal tv'yi açınca ses alabiliyor musun?

  • chemicalbass  (22.07.11 20:21:08)
kablolarda sorun yok. ps3 bağlayınca gayet düzgün çalışıyor. televizyon dts destekli (panasonic l42s20e).

  • flame of feanor  (22.07.11 22:44:22)