Harmonica çalmayı öğrenmek kolay mıdır?

Merhaba.

Çocukluğundan beri müziğe ilgi duyan, on üç yıldır [amatör/profesyonel] tenor/alto/soprano saksofon çalan biri olarak Hohner Harmonica almak istiyorum.

Öğrenmek zor mudur? Blues Bandlere eşlik etmek için nasıl çalışmak/ne kadar çalışmak lazımdır?

Kestane kebap, acele cevap!

valla duyduğum gördüğüm kadarıyla biraz zormuş.. dudak büzme şeklinden tutun da dil ile yaptığınız hareketlere göre ses de değişiyormuş. kromatik mızıka ise daha zor ve çalması daha keyifli. ama saksofon çaldığınızı dikkate alırsak kendi kendinize öğrenebilirsiniz gibi geliyor bana. nette bununla ilgili aslında bi çok pdf ve video var. aramışsınızdır gerçi ama blues harmonica lessons diye aratınca google'da epey bir sonuç çıkıyor..

ben de size bir soru sorayım o zaman :) peki saksofon çalmak zor mudur? kendi kendime öğrenebilir miyim? bu iş kendi kendine olmaz diyorsanız tavsiye edebileceğiniz ücreti makul bir hoca var mı? bugüne kadar ders için kimle konuştuysam kurs fiyatları bir hayli yüksek geldi bana.. temel teknikleri bile öğrensem bana yeter, sonrasında kendimi düzenli çalışmayla geliştirebileceğimi düşünüyorum. bir de siz saksofon çalmaya kendi kendinize mi başladınız yoksa profesyonel destek aldınız mı?
  • toshiro  (21.07.11 23:28:27 ~ 23:30:30)
Sonny Terry - Licks for Blues Harmonica bu kitapta sıfırdan anlatıyor hoca efendi harmonica calmayı. Kendine göre tablature'ı da var. ingilizcen varsa tavsiye ederim. internetten bulamazsan haberim olsun upload ederim senin için.

  • the lunatic  (21.07.11 23:51:43 ~ 23:52:17)
@toshiro: saksofon için bana yazınız: nedensiz@gmail.com

  • ornette  (29.07.11 23:33:57)