Araba aküsü dolumu

geçen akü bittiğinden araba çalışmadı, tanıdık bir tamirci kendi arabasından çalıştırdı, stop etmeden 1 saat dolaş dedi. neyse dere tepe düz gittim, ama sonra yine çalışmadı.

başka bir arabaya bağlasam beklesem, aşağı yukarı ne kadar sürede dolar ki bu?

arabaya bağlayarak akü şarj olmaz. arabaya bağlamak sadece diğer arabanın aküsünden bir seferliğine bir fincan akım ödünç alarak kendi arabanızı çalıştırmak için yapılır. takviye denir buna. eğer sadece şarjı bitmşse oto elektrikçiler uygun voltajlı elektriğe bağlayarak şarj eder onu. yok öyle de olmuyorsa o akü murtaza olmuştur artık. şarj olmaz hale gelmiştir. hani cep telefonu bataryaları da bir müddet sonra işe yaramaz oluyor ya, aynı akü de öyle olmuştur, yenisini almak icap eder.

şahsi kanaatim 1 saat boyunca dolaşarak araba tarafından şarj edilememişse komple bitmiştir o akü.
  • kibritsuyu  (12.07.11 17:18:29 ~ 17:18:45)
dolmaz. akünüzü ya akü doldurma cihazı olan birine vererek doldurtabilirsiniz ki ölmediyse, ölmüşte olabilir en doğrusu yenilemek.

  • ykyt  (12.07.11 17:19:17)
akünün üzerinde göz gibi bir yer var , orada ışık gibi birşey olması lazım , orası beyazsa akü bitik gibi olabilir. Ya da akünün kapağını aç , plakalardaki su durumunu bir kontrol et, eğer su seviyesi plakaların üstünde değil altına indiyse, benzicilerde akü suyu satılır, onunla plakaların üzerini az geçecek kadar doldur, aman üstüne falan dökme o suyu yanarsın. kapağı açtığında plakalar eğilip bükülüp birbirine yaklaştıysa o aküyü hemen değiştir. Eğer araban ne marka bilmiyorum ama, elektronik beyinli bir araç ise, özellikle 2005 model sonrası honda,ford,citroen,peugeot vb. ne takviye yap ne de aküyü tamamla. Bu çok önemli !! elektronik beyinli arabaya yapılacak takviye en az 2000 liralık zarara yol açar.

  • pipbull  (12.07.11 18:01:37)