İngilizce çeviri yardım

Şu paragrafta Russians have long chafed 'den başlayan kısımdan sonrasını bir şey anlamadım bi yardımcı oluverin:

In many countries such nationalism arises from a pent-up frustration over having to accept an entirely Western, or American, narrative of world history—one in which they are miscast or remain bit players. Russians have long chafed over the manner in which Western countries remember World War II. The American narrative is one in which the United States and Britain heroically defeat the forces of fascism. The Normandy landings are the climactic highpoint of the war—the beginning of the end. The Russians point out, however, that in fact the entire Western front was a sideshow. Three quarters of all German forces were engaged on the Eastern front fighting Russian troops, and Germany suffered 70 percent of its casualties there. The Eastern front involved more land combat than all other theaters of World War II put together.

amerikalıların anlatısına göre Amerika ve İngiltere birlikte faşist güçleri kahramanca yenmiştir. Normandiya çıkartması savaşın doruk noktasıdır, sonun başlangıcıdır. Ancak Rusların belirttiğine göre tüm Batı cephesi sadece bir gösteriydi. Tüm Alman güçlerinin dörtte üçü Doğu cephesinde Rus birlikleriyle savaşıyordu ve Almanya kayıpların yüzde yetmişini burada vermişti. Doğu cephesinde, İkinci Dünya savaşının toplamından bile daha çok çatışma yaşanmıştı.

sen daha güzelini yazarsın artık :)
  • kediebesi  (10.07.11 10:15:31 ~ 10:16:02)