Antik kentlerdeki heykellerin kafaları nerde?

Antik kent veya tarihi yerleri gezdiğimde çoğu heykelin kafa kısmının olmadığını fark ettim. Bu durum kafaların kaçırılarak başka ülkelerde kara borsada satılmasından veya başka müzelerde sergilenmesinden mi kaynaklanıyor? Heykelle ilgili en özel kısmın baş kısmı olduğunu düşünürsek aklıma bundan daha mantıklı bir açıklama gelmiyor. Bilen gören varsa cevap için şimdiden teşekkürler...

birçoğunun kollarının da olmadığı ve kolların bir değeri olmayacağı da düşünülürse ince kısımların zaman aşımına uğradığı kanısına varabiliriz. ama hırsızlık da tabi büyük etken.

  • falandankorkmamfilandankorktugumkadar  (08.07.11 15:25:28)
istanbul arkeoloji müzesinde de çok kafa büstü var.. fakat bunlar dediğin heykellere mi ait yoksa ayrı birer yapıt mı bilemiyorum..

  • huysuz tosbaa  (08.07.11 15:26:00)
eskiden daha da yaygındı da, heykeli put yerine koyan yurdum insanı buna tepki olarak heykelleri parçalamaya yönelmiş ve en azından kafalarını kırmıştır.

  • thefin  (08.07.11 15:43:10)
islamiyetteki göz yasağına bağlamışımdır ben de. Afganistan'daki dinamitlemenin daha kibar hali gibi yani.

  • pyro clustic flow  (08.07.11 17:01:18)
theconqueror cevabıyla süper entry nick uyumu yakalamış :d bence de çalınıyolardır

  • cubuk makarna  (08.07.11 17:09:37)