sinema ile ilgili bir soru

bir sinema filminin orijinal kamera kayıtlarının dijital ortamda tekabül ettiği çözünürlük nedir? blu-ray filmlerdeki çözünürlükle karşılaştırabilir misiniz?

hd nın 2 katı imis. bende sormustum. 35 mm diye aratınca bulursunuz.

  • bryan fury  (25.04.08 22:01:42)
evet, 35mm dijital olmadığından teknik olarak bir çözünürlükten bahsetmek mümkün değil denmiş, ama 4096x3072'lik bir çözünürlük (~12mp) 35mm'deki görüntüyü ayrıntı kaybı olmadan göstermek için yeterliymiş. (blu-ray, 1920x1080 çözünürlüğe sahip ve ~2mp'e tekabül ediyormuş)

  • weeping guitar  (25.04.08 22:37:52 ~ 22:38:37)
sinema filimleri çokça yaygın olarak 35 mm ile çekilir. 35 mm filmin genişliğini ifade eder. 8mm, 16 mm gibi. bu filmler telesine adı verilen bir işlemden geçirilerek dijital ortama aktarılır. bu aktarım standart olarak 2k olur. 4k aktarsanız da sinema projektörleri 2k desteklediği için sinema kopyaları yine 2k olur ama kurgusunu postunu 4k üzerinden yapabilirsiniz. bildiğim kadarı ile bu teknik mesela yüzüklerin efendisinde kullanıldı. 4k telesine edilip, kurgulandı ama neticede türkiye de gösterilen film 2k çözünürlükteydi.

yani işin aslı şudur ki: bunun net bir rakamı yok. teknoloji halen ilerliyor. ama basite indirgenmiş olarak sorunuzun cevabı 35mm çözünürlük olarak 4k ya tekabul ediyor.

bir de 4:4:4 4:2:2 olayları var ki, onlara hiç girmiyim ben.
  • sijwocaq  (26.04.08 00:48:33)
konu dışına çıkacağım biraz ama, çözünürlük farkı değildir önemli olan tek mevzu, dijital kamera ve 35mm görüntüyü farklı aldığı için, en yüksek kaliteli dijital kameralar bile 35mm'in havasını yansıtamaz, üzerine bir sürü efekt, ayar çekmek gerekir.

ki dijital kamera ile kaydedilmiş bir görüntü özellikle ortam karanlık ise kendini hemen belli ediyor.
  • nihilanth  (26.04.08 02:53:04 ~ 02:53:29)
orijinal kamera kaydı (4k) : 4096x2160 = 8.84 megapiksel
bizim sinemada gördüğümüz (2k) : 2048x1080 = 2.2 megapiksel
blu-ray : 1920x1080 = 2.07 megapiksel
dvd : 720x576 = 0.41 megapiksel
divx : 640x352 = 0.22 megapiksel (tek cd'lik çoğu film)
vcd : 0.1 megapiksel

tabii bunlar genel kabul görmüş çözünürlükler. kamera kayıtları ise telesine sonrasında kullanılan çözünürlükler. ancak sanırım yavaş yavaş dijital kameralar kullanılmaya başlandı ve bazı sinema salonlarında 4k film izlenebiliyormuş.
  • co2s2  (26.04.08 06:04:00)
@nihilanth, aslında asıl merak ettiğim şey ilm (industrial light&magic) gibi şirketlerin özel efekt aşamasında nasıl bir çözünürlükte çalıştıkları idi.

  • weeping guitar  (26.04.08 10:37:27)
özel efekt aşamasında 2k ile çalışılıyordu. final output 2k olduğu için. ama son zamanlarda bu konuda da gelişmeler oldu. daha önceki mesajımda da belirttiğim gibi yüzüklerinin efendisinin 4k kurgulanıp, postunda da 4k çalışıldığını biliyorum.

  • sijwocaq  (26.04.08 18:15:52)
peki acaba türkiye'de 4k gösterim yapan sinema salonu var mı? varsa hangileri?

  • weeping guitar  (26.04.08 22:19:46)