orhan pamuk

sayın pamuğu okumaya hangi kitabından balamak lazım

kronolojik bi gitsek?

masumiyet müzesi' nden başladım ben, daha sonra okuduklarım onun kadar hoşuma gitmedi. ama güzeller yine de.

  • charlesbukowskiineksi  (04.07.11 15:07:25)
sana teşekkür etmek için hangisinden başlamalı?

atay'ın her şeyini okudum hemen hemen
  • superb  (04.07.11 15:13:44 ~ 15:28:19)
öncelikle çok sevdiğim bir yazar. ben yeni hayat'tan başlayıp sırasıyla kara kitap, kar, benim adım kırmızı, sessiz ev, masumiyet müzesi, cevdet bey ve oğulları şeklinde okudum ben. oğuz atay'ın bütün eserlerini okuduğunuza göre kara kitap'ı okurken zorlanmaz ve keyif laırsınız diye tahmin ediyorum

  • iste oyle bir sey  (04.07.11 15:31:59)
kronolojik gitmek orhan pamuk için işe yarar mı bilmiyorum. çok farklı konularda çok farklı tarzlarda yazmayı deneyen birisi kendisi.

benim adım kırmızı - tarihsel roman seviyorsanız
istanbul - anı/anlatı seviyorsanız
masumiyet müzesi - aşk, tutku vb konulara meraklıysanız
kara kitap - depresif/karanlık romanlardan hoşlanıyorsanız
kar - cumhuriyet dönemi politik romanlarından hoşlanıyorsanız

okumaya başlayabileceğiniz kitaplar.
  • gereksiz insan  (04.07.11 15:38:37)
kara kitap'ı okuyun seversiniz.

  • velvet revolution  (04.07.11 15:50:10)
sessiz ev. ardından benim adım kırmızı.

  • bitter cikolata  (04.07.11 16:03:54)
yeni hayat ya da benim adım kırmızı dan başlayın
ben cevdet bey ve oğullarından başladım.

  • hoot  (04.07.11 16:08:03)
pek tavsiye etmem açıkçası... sorun bende mi bilemem ama hiçbir kitabını 100 sayfa okuyamadım. en fazla 30. sayfada bıraktım, içim daraldı.

kimi tavsiye edersin dersen, illa da roman diyorsan kocaman harflerle JOSE MAURO DE VASCONCELOS derim hocam. hemen bütün kitaplarını okudum. evet belki biraz çocukça ama hem akıcı, hem de çarpıcı...
  • dbilgener  (04.07.11 16:13:32)
ben kendi adıma sessiz ev'le başladım. ondan önceki bir iki deneme pek parlak sonuçlar vermemişti. ardından hızla diğerlerini okuyacaksınız zaten. hele bir de diline alışırsanız, ararsınız bile. :) sessiz ev ve benim adım kırmızı diyorum ben de.

  • ansiklopedik sozluk  (04.07.11 16:21:35)
Sessiz ev güzeldir.

  • xenophobe  (04.07.11 22:46:06)