Hukukçulara soru. (Yokluk)

ceza hukukuyla ilgili ders notlarında şöyle bir kısım var

"Yoklukla malul işlemlerin yokluğunun bir kararla tesbit edilmesi gerekir. Yokluğun tesbiti gerekmez"

arka arkaya bu yazıyor.
kafamız karıştı. ne demek istiyor?

ceza hukukunda yokluk nerde geçiyor merak ettim doğrusu. 2 cümlede çelişiyor birbiriyle eğer ders notuysa yanlış yazılmış olabilir. iki hukukçu oturduk çözmeye çalıştık çıkamadık içinden, şöyle ki en bilinen yokluk örneği imam nikahıdır, görevli olmayan birisi gelip nikah kıyarsa bu yokluktur,işlem hiç doğmamıştır. ilk cümleye göre tesbit edilmesi gerekir diyo burası tamam sonuçta işlem geçersiz bu savcılık yada başka bir merci tarafından tespit edilebilir. ama 2. cümle tam ters bi görüş öne sürüyo :/

  • trajikomix  (30.06.11 03:20:01)
ceza muhakemesinde geçiyor. Hakan Hakeri'nin kitabı.
Muhakeme işlemlerindeki sakatlıkların yaptırımı konusunda.

biz de bir hukukçu bir mühendis çözemedik olayı.
  • godless frog  (30.06.11 03:57:28)
yasada yer alan bazı hukuki kıstaslar oluşmamışsa o işlem yoklukla maluldür. yani hiç doğmamıştır. yani bir mutlak butlan bile değildir. ve evet bu işlemin iptali için dava açılamaz. çünki işlem yoktur. ayrıca hukuki bir yararınız olmayacaksa o İŞLEMİN TESPİTİ DE GEREKMEZ. ama yok olan bi işlemi nasıl yok diye ileri sürebiliriz? bu durumda, EĞER HUKUKİ BİR MENFAAT VARSA BU İŞLEMİN TESPİTİ AÇISINDAN bir dava açılması gerekir. yazar aslında açıklama yapmamış. herkesin kendisi gibi bildiğini düşünerek yazmış bence.

  • evegirmekistemiyorum  (30.06.11 07:35:14)