en yaşanılır ülke?

kriter olarak her şey dahil. yani sadece işsizlik enflasyon değil. eğlence, özgürlük, manzara ve tarihi doku çeşitliliği, insanların sıcakkanlılığı mutluluğu falan... totalde hangi ülke mükemmelmiş gibi geliyor size?
benim aklıma hep irlanda geliyor amma siz ne dersiniz ki?

benim kriterlerimi tam olarak isveç karşılıyor.

ama bu çok subjektif bir konu. herkesin ülkesi başkadır bunun için.

isveç, irlanda, kanada diyroum ben.
  • sen git ben geliyorum  (29.06.11 23:19:04)
irlanda kesinlikle.. folk eşliğinde, mükemmel manzaraya karşı buz gibi bira. off.

  • sozlukte kullanmak istediginiz nick  (29.06.11 23:19:42)
irlanda sürekli yağmurlu olur ama :/

  • ronaldo17  (29.06.11 23:29:27)
galler de iyi gibi. ulan en temizi avustralya ama ya. gerçi düşününce türkiye de iyi lan kendi halimizde yaşıyoruz amınake.

  • zunuduko relkirbet  (29.06.11 23:31:24)
ben nedense türkiye'de dünyanın göbeğindeymiş gibi hissediyorum. hiç bi yeri bilmesem haritadan baksam yine burayı beğenebilirdim sanırım.

  • kediebesi  (29.06.11 23:38:26)
mesela benim için kesinlikle norveçtir. ama ne yazık ki çok pahalıdır :/

  • avifa  (29.06.11 23:46:18)
2011 gayrimenkul zirvesinde açıklanan araştırma sonuçlarına göre insanların en ideal bulduğu ve en çok yaşamak istedikleri şehir stockhol/isveç, ardından toronto/kanada. zaten bu iki şehir refah seviyesi olarak da dünyanın en tepesinde geliyorlar. suç oranı düşük, işsizlik yok, evsiz yok, zart zurt.

irlanda yaşanacak ülkeler arasında değil eğer ki kıstasımız rahat bir yaşam, iş vb. ise, ama öte yandan da doğa, bira, muhabbet ve mutluluk açısından nefis bi ülke.

ben kaos sevdiğim için kendi adıma kalabalık şehirler diyorum. bkz: istanbul, new york, şangay.
  • madyb  (29.06.11 23:54:01)
Norveç veya İsviçre gibi geliyor bana. Ama önce Norveç.

  • xenophobe  (29.06.11 23:59:37)
hacı bence de italyadır, istek arzu beklenti olayı, mesela yaşadığım ülke iklimi akdeniz ikliminde olmalı britanya gibi bol yağmurlu yada norveç gibi soğuk ülkeleri sevmem...

  • bisanthe  (30.06.11 00:00:05)
motherland russia :)

  • bad boy for life  (30.06.11 00:32:58)
isveç norveç tarzı iskandinavya tarafı yani.geliri gayet yüksek,her türlü gerilimden uzak sessz sakin oh mis. gızlarıda güzel sarışın mavi gözlü.

  • semson  (30.06.11 00:57:10)
İsveç veya Kanada derim ben de. Ama ikisinde de öyle çok bi eğlence durumu falan yok. Huzurlu ve sakin, yaşam standardı çok yüksek ikisinin de. Bi de İsveç'in kahvesi çok güzel.

Starbucks'ta yazılan bu entry, sahibini an itibariyle hüzünlere boğmuştur. İsveç'e gitmek istiyorum :(
  • aileena  (30.06.11 09:23:16)
birkaç kere daha sorulmuştu tabi cevaplayalım yine :)

en yaşanılır ülkeler genelde şunlar:

1. kanada

- genelde bütün büyük şehirlerinin refah seviyesi yüksek,
- uzun kışı ve soğuğu tek kötü yanı sanırım, bunu da seveni vardır tabi
- bazı şehirleri sıkıcı olabilir tabi, eğlence anlayışınıza bağlı..
- manzarası doğası bol bol, özgür ve güvende hissettiğin en güzel ülke..

2. avustralya

- kanada'nın ılıman versiyonu diyebiliriz sanırım..
- büyük şehirleri refah seviyesi yüksek, yaşanılır şehirler..
- okyanus, kumsal, güneş..
- kötü yanı fazla çöl olması ve tehlikeli hayvanlar olabilir..

3. yeni zelanda

- doğa, okyanus, koyun :)
- güzel yaşanılır, pek sorunu olmayan bir ülke..
- avustralya'nın ufak versiyonu gibi...

4. isviçre

- ülke genel olarak sorunsuz, rahat, ferah...
- dağlar kuzular falan.. keçi peyniri ve çikolatalar :P

5. iskandinav ülkeleri sırayla isveç, finlandiya, norveç ve danimarka diyebiliriz...

6. burayı da alternatif ülkeler paylaşabilir.. avusturya, irlanda, malta gibi..

bir de şehir bazında yaşanabilirliği düşünmek daha anlamlı olabilir.. mesela amerika ülke çapında yaşanılır değil pek ama bazı şehirleri/bölgeleri çok iyi..suç oranları yüzünden pek listelere giremiyorlar tabi..
  • ermanen  (30.06.11 10:11:48)