golden retriever

40 günlük bi yavrumuz var çok hareketli sürekli biyerleri ısırıyor elimizi ayağımızı ısırıyor bunu ne yapmalı?

Maalesef hiç bir şey yapamazsınız. Yaşı ve kişiliği gereği bunu 2-4 aya kadar yapacak. Ama sizin eliniz ya da başka yerleri ısırmaması için tam onların ısırmaları adına yapılmış püsküllü oyuncaklar, plastik toplar vb. sert ve yumuşak şeyler var petshoplarda. onlardan alıp hangisine ilgi duyduğuna bakıp onu ısırmasını sağlamalısınız. bu süreçte onlarca oyuncak değiştirebilirsiniz buluncaya kadar belki ilk oyuncaklarında bunu bulacaksınız. Düğümlenmiş halat şeklinde olanları seviyorlar. Özellikle de bir ucundan siz tutunca çekiştirmeye bayılıyorlar. Isırıyor diye asla elinize ayağınızı ısırmasına izin vermeyin ileride misafirlerinize de aynı şeyi yapmak isteyecektir.
Güle güle sağlıkla büyütün.

  • erty  (26.06.11 13:52:04)
annesi gibi davranın...

istemediğiniz bir hareket yaptığında kulağını çekin, ensesinden tutup kaldırın sertçe hayır diyin, burnuna hafifçe vurun. bu yaptığınız hareketlerden sonra viyak sesi alacaksınız. bu sesi almak önemli. canı yandığı için değil bu ses, onur kırılması diyebiliriz. Golden olduğu için çabuk öğrenecektir yapmaması gerekenleri. ancak doğru yaptığı şeylerde de ödüllendirmeyi unutmayın.

hareketliliğine gelince en az 2 yaşına kadar hareketliliği devam edecektir. ona yapabileceğiniz bir şey yok. büyüyünce geçer (genelde :D)

edit: 40 günü atladım. dişleri de değişiyor dolayısıyla kaşınma da var. bol bol ısırmalık oyuncak.
  • unique hint kumasi  (26.06.11 14:04:15 ~ 14:09:11)
sizin sorunuza cevap değil ama gene de sorayım, şu anda annesinden ayrı mı? ayrıysa ne zaman ayrıldı..

  • de jure  (26.06.11 14:21:15)
10 gün önce ayrıldı annesinden

  • aşksız prens  (26.06.11 15:20:55)
ilk 2 ay annesinin yanında kalması gerekir bir yavrunun yaptıgınız hiç güzel bir davranış değil.

gelişimi icin de olumsuz etkisi var. saglık problemleri yasayabilir olmaması gereken şekilde vs. vs.
  • rurouni  (26.06.11 15:48:35 ~ 15:49:11)
başlığın duyarlısı da geldi.

  • aşksız prens  (04.07.11 20:19:27)