İkametgahı Başka Yere Aldırmak

1-Bu işlemi yakın zamanda yaptıran varmı?
2-Bunun için nüfus müdürlüğüne ikametgahımı aldıracağım kişi ile gidip hiçbir belge ibraz etmeden ben bu arkadaşın adresinde ikamet etmeye başlayacağım desek oluyormu?
3-Yoksa illaki muhtarlıktan nakil kağıdı filanmı gerek?

en son ikametgahımı aldırdığımda nakil kağıdı falan almadım. aynen dediğin gibi yanına alıyorsun ikametgahını aldıracağın kişiyi, kimliklerinizi veriyorsunuz ve aldırıyorsunuz. başka bişeye gerek yok.

  • sarap dumani  (24.06.11 10:52:46)
ben de bu soru altında sorayım. istanbul içinde bir ilçeden başka bir ilçeye taşınmış birisi var. ama taşınınca ikametgahını yeni yere aldırmamış. şimdi benim bu yeni yere ikametgahımı taşımam lazım. bunun için önce onun kendisininki buraya taşıması lazımı mı. ya da sadece adresi götürüp ben burda kalıyım desem oluyor mu. ya da mesela kira sözleşmesiyle gitsem olur mu, nasıl yapmak lazım?
kira sözleşmesi tamamen ona ait benim hiç alakam yok.

  • tepedeki psychedelic adam  (24.06.11 10:55:48 ~ 10:56:21)
kira sözleşmesi ile oluyor, ama ikametgah değişikliği olduğunda 20 gün içinde bildirmemişsen cezası var. Arkadaşının bu sürede bildirmediği tespit edilirse para cezası alabilir.

  • poseidon1  (24.06.11 11:02:00)
@tepedeki psychedelic adam
şöyle bir yol izlenebilir diye tahmin ediyorum; arkadaşınız üzerine kayıtlı elektrik, su ya da doğal gaz faturasıyla sizi de yanına alarak nüfus müdürlüğüne gider. önce kendi ikametgahını aldırır. ardından da siz ben de bu arkadaşın yanında kalıyorum diye aldırırsınız.

  • sarap dumani  (24.06.11 11:02:44)
1- ewt
2- kimliklerinizin yanınızda olması yeterli
3- nakil almak şart değil fakat nakil aldığınız takdirde eski adresinize gelecek olan tebligatlar yeni adresinize yönlendirilir
  • ky.ozgur  (24.06.11 13:55:48)
tepedeki psychedelic adam
eğer sizden önceki kişi kaydını aldırmadıysa noter tasdikli kira kontratı veya kendi üzerinize elektik-doğalgaz-sabit telefon-su faturası ibraz ederek kayıt yaptırabilirsiniz ( diğer arkadaş da 329TL ceza yer )

  • ky.ozgur  (24.06.11 13:58:53)