Ceptelefonlarında ROM-RAM farkı ?

"soru başlıkta" demeyi sevmiyorum ama gerçekten öyle :D akıllı telefonlarda ram - rom farkı nedir ? aynı şey bilgisayarlardada var fakat pek bilgim yok ,

rami 128mb fazla ama romu 1gb az ( desire s'nin galaxy sden )

rom: read only memory / sadece okunabilir(üzerine yazılamaz) bellek

ram: random access memory / rastgele erişim belleği

gibi bişiyler. çok değişik işler.
  • becerenberk  (23.06.11 20:21:26)
rom, aynı zamanda akıllı telefonlarda çalışan sürücü ve işletim sistemi anlamına da geliyor.

  • gman  (23.06.11 20:36:50)
cep telefonlarında rom kullanılabilir dahili hafızayı da kapsıyor. 1gb rom varsa 200 mb işletim sistemi ise kalan kısım veri depolama oluyor işte.

ram de çalışan programların kullandığı anlık hafıza. ne kadar yüksek o kadar iyi. android için en az 512 mb olması iyi olur.
  • hububrad  (23.06.11 21:15:32)
panpa rom harddisk
ram de ram işte.. ram bilgisayarın telefonun o an yapabileceği toplam işlem kapasitesiyle ilgili.

  • karrdanadam  (23.06.11 21:17:33)