sabır küpü

ya gerçekten çıldırmak üzereyim.

şimdi bir yüzey ve onun üstündeki iki katın renklerini tamamladım. resimdeki hale geldi. (altta görünmeyen yüzey de tamam)

ondan sonrasında internetteki çözümlere baktım ve söylenen algoritmayı aynen uyguladım. ama mümkün değil tepede bir "artı" işareti oluşturamıyorum belki elli kere orada uygulanan algoritmayı uygulamışımdır. Anlayan ve derdimi çözen benden dilesin ne dilerse...

dediğin olay için 3 farklı durum var .
1 : sadece ortadaki karenin mavi olması (nokta)
2 : düz olması
3 : L olması

eğer nokta ise şu algoritmayı 2 yada 3 kere yapman gerekiyo :
ön - sağ - üst - sağters - üstters - önters

(ters saat yönünün tersi )

eğer L şeklinde ise ters L şeklinde tutup yapman gerekiyor. tahminimce L yi başka şekillerde tutuyorsun...
  • m hzen  (23.06.11 14:51:15)
öncelikle sana acayip teşekkür ederim kardeşim.

noktayı
doğruyu
ve ters sol üstteki ters L yi defalarca buldum hatta ve hatta tepenin üstündeki iki sıra komple aynı renk oldu. (bu da üçünü de sağlıyor nokta line ve ters L) dediğin algoritmayı 20 kere uyguladım

ama bir türlü o "cross"a ulaşamadım. farklı bir algoritmayla devam edemem mi yoluma yok mu bir yolu?
  • istanbul beyefendisi  (23.06.11 14:57:16)
eğer yarım artı şeklinde bir şekile ulaşıyorsan o küp daha önce dağılıp yanlış toplanmıştır. bir kübü (o 2 renkli olan middle küplerini) ters taktığın zaman istediğin algoritma ile çöz yinede çıkmaz

yarım + dan kastım şu : i.imgur.com

eğer bu şekilde olmuşsa yapman gereken o kübü çıkarıp ters çevirmek
(her ne kadar hile gibi gelsede birdahaki yapmanda böyle birşey çıkmaz.)
resim içinde kusura bakma :)
  • m hzen  (23.06.11 15:10:37)