ekşi de neler oluyor?

bir süredir ekşiye girememiştim. bugün girdiğimde sol frame bi çoşmuş bi coşmuş. grevlerden, protestolardan bahsediliyor. neler oluyor kuzum?

130 civarı sözlük yazarı için soruşturma açılması, sözlüğün bu esnada yazarların bilgilerini verirken yazarlara haber vermemesi ve devamındaki açıklamalara tepkiler.

  • galadnikov  (21.06.11 20:12:43)
gereksiz bir gürültü koparılıyor bana göre, o yüzden köşeme çekilmiş izliyorum.

  • canseven  (21.06.11 20:15:58)
kuru gürültü olduğunu düşünenlerdenim. Bunu sözlükte yazsam seri eksilenirim heralde.

Sözlüğü insanlar anonim olarak laf geçirme, laf sokma, hakaret etme aparatı olarak kullanmaya başladılar, ya da insanlara sözlüğün böyle olduğu lanse edildi. Ve bunun sonucunda meydana gelen istenmeyen sonuçlar sebebiyle insanlar sözlüğe isyan ediyor.

Kısaca, sözlükte, ya da internette yazdığı şeyin arkasında duramayan, durmayan, ya da yazdıkları kendi götüne girebilir korkusu taşıyan insanların oluşturduğu kuru gürültü durum.

Sözlük, kar amacı güden bir websitesi ve doğal olarak bazı yasal sorumluluklara sahip, fakat insanlar burayı, internetin cenneti olarak görüp işin bokunu çıkardığı için ortalık karıştı. Yoksa sözlük benim anam mı ya da babam mı ki yasal olmayan birşey yaptığımda beni korusun ya da bana avukat tutsun.

Warez indirdiğinde nasıl götüne girme durumu varsa ve sen bunu kabulleniyorsan, aynı şey sözlük için de geçerli
  • bonjurkes  (21.06.11 20:25:10)
bence de gereksiz bir gürültü koparılıyor, ama olayın bir de şu yönü var.

sonuç olarak burası "ekşi sözlük" ve bu bir markaya dönüştü.
"ama" söylediğiniz gibi, insanlar çok bayağı tarzda şeyler yazabiliyorlar.
"ama" bu insanları ekşi sözlük yazarı olarak kabul eden ve onları alanlar da ekşi sözlük moderasyonu.

yani ortam kalitesizleşti diye saldım çayıra mevlam kayıra yapılmamalı.
herkes yazdığına dikkat etmeli, ama biraz da kalifiye adam seçilmeli.
yani bu karşılıklı yapılması gereken bir şey bence.

çünkü ekşi sözlük diye bir oluşum var artık.
yani bir eyleme "ekşi sözlük" çatısı altında gidilebiliyor.
bir konsere "ekşiciler" olarak gidiliyor.
zirveler düzenleniyor.
belirli oranda bir "kendi adamını korumaya çalışma" ya da "sırtını sıvazlama" tarzı bir şey yapılmalı.
ama tekrar ediyorum, çok bayağı yazan, kaliteyi düşüren, boş konuşan adam da alınmasın o zaman.
sözlükte 2 yıl öncesine göre bile fark var. bunun nedeni de moderasyon.
yetmiyor muydu yani yazarlar?
ben de 1. nesil değilim, ama on binlerce kişi almaya gerek yoktu bence.
  • blatta hiberna  (21.06.11 20:50:17)
yav olay şu;

birkaç hafta önce sansür diye ortalığı ayağa kaldıran site yöneticilerinin, mesele yazarların tek başlarına hukukla mücadele etmelerine gelince başınızın çaresine bakın denmesi.

kimse gelin bizi savunun demiyor ama istedikleri de en azından manevi destek.

verilen cevaplara bak, nasıl anlamışlar olayı.
  • rectoa  (21.06.11 21:01:17 ~ 21:01:44)
@rectoa

yalnız sansür olayı yasal dayanağı olmayan bir konuydu, en azından şimdilik bu böyle.

bu konuda ise suserlar yasal olmayan birşey yapıyor en azından öyle olduğundan şüpheleniliyor. bu durumda ekşi camiasını yasal olmayan birşey yapan susere manevi destek vermesi mi bekleniyor ?
  • bonjurkes  (21.06.11 21:34:12)
@bonjurkes

ortada yasal olan veya olmayan bir şey yok henüz. yani önce sözlüğe başvurmuşlar silin diye, yöneticiler de yasadışı bir şey yok deyip silmemişler. ondan sonra ip bilgilerini istemişler yazarların.

direkt yasadışı bir şeyler olsa tamam ama yasadışı bile değiller.
  • rectoa  (22.06.11 00:13:56)
@galadnikov

bu 130 yazarın kimler olduğunu biliyor muyuz?
  • suleyman kargi  (22.06.11 00:50:28)
@bonjurkes

senin yazdıkların esas kuru gürültü...
  • suleyman kargi  (22.06.11 00:50:54)