Yine Utf-8

Efendim, üçüncü gün oldu, hala bununla uğraşıyorum. Sorunlar birikimli olarak gelişiyor.

Utf-8 "Case insensitive" olmasına rağmen, Mysql'e kaydettiğim "i, ı, İ, I" harflerinde bir gariplik oluyor. İ, I ve i aynı karakter olarak algılanıyor sorguda, ı farklı.

Forumlarda, bloglarda okumadığım ileti kalmadı Php-Mysql-Utf8 üçlüsü için. Daha JS ve Ajax da girecek araya ve sorunlar artacak. Ben de yine buraya soracağım korkarım :(

mysql e bağlandıktan sonra kullandığın database in dilinin(karakter kodunun) ne olacağını belirtirsen problem düzelebilir.
mesela;

$conn = @mysql_connect('localhost', 'senin_user', 'senin_password');
if (!$conn) {
die('Could not connect: '); //. mysql_error()
}
@mysql_select_db('senin_data', $conn);

/* burada karakter kodunu belirt. mesela burada türkçe karakter kodu kullan denmiş mysqle. sen utf-8 olanını yaz.
mysql_query("SET NAMES 'latin5'");
mysql_query("SET CHARACTER SET latin5");
mysql_query("SET COLLATION_CONNECTION = 'latin5_turkish_ci'");

başka yollar da olabilir. mesela web sayfasının karakter kodunun meta kısmına

content="text/html; charset=utf-8"
şekinde yapmayı dene bir de.
  • fizikopat  (18.04.08 17:53:08)
valla ben de günlerce uğraştım.. eğer joomla ile uğraşıyorsan hosting şirketi ile görüşüp safe mode'u kapattırman gerekir ondan sonrası için yardımcı olurum

  • enola gay  (19.04.08 00:09:29)
Efendim yaptım, hepsini yaptım. Php'nin input, output ve internal kodlamasını utf-8 yaptım. Formun accept-charsetini utf-8 yaptım. Meta ile charset belirttim ve php'den header gönderdim utf-8'li. Phpmyadmin'de veritabanı oluştururken her şeyi utf8_unicode_ci yaptım. O kutsal üç satırı da yazdım (names filan). "ş" harfini kaydedebiliyorum, browser ve Phpmyadmin'de düzgün görünüyor. Hatta sorgularda da "ş" harfini filan kullanabiliyorum. Ama i,ı,İ,I sorunlu.

*Browser derken Firefox'u kastettim. IE4'te bir sorun var, ama ona daha sıra gelmedi.

enola gay, Joomla ile uğraşmıyorum henüz, öğrenmeye çalışıyorum. Sunucu da yerel zaten, Wamp kullanıyorum.
  • fadetoreality  (19.04.08 00:12:31)
kodlarını göndermek ister misin ? belki öyle daha kolay yardımcı olabilirim sana... belki wamp'ın mysql'inde sorun vardır... my.cnf dosyasına bişiler eklemen gerekiyordur...

phpmyadmin'de söz konusu karakterler doğru olarak insert ediliyor ve çekilebiliyor mu ?
  • huzursuz  (21.04.08 08:57:28)
Cevaplar mesaj olarak gelmiyordu, şimdi birkaç haftalık cevaplar mesaj kutumu doldurmuş, tekrar okudum.

Kodları çok karıştırdım, düzenleyebilirsem gönderip yardım isteyeceğim Huzursuz.

Hepinize teşekkür ederim.
  • fadetoreality  (09.05.08 02:17:18)
bir de php dosyanın charsetine bak, ANSI mi UTF8 mi.

dosya charsetini dğeiştirmeyle ilgili olarak notepad++ çok iyi view menüsünden değiştiriyorsun anında.

ayrıca .htaccess dosyasında aşağıdaki gibi bir satır olmalı artık utf istiyorsan değiştirirsin:

AddDefaultCharset iso-8859-9
  • tolginho  (02.07.08 15:27:37)