Milletvekili Seçimleri

Merhaba arkadaşlar ; seçimlerle alakalı kafama takılan bir nokta var. Diyelim ki x partisinin genel başkanı y ilinde milletvekili adayı ancak o ilde partisi milletvekili çıkartamıyor. bu durumda ne oluyor? Genel başkanlığa devam edip TBMM'ye girememe gibi garip bir durum mu ortaya çıkıyor?

evet. genel başkanlığa devam edebilir, partisi iktidar olursa başbakan olamaz ama bakan olabilir.

  • hocam fazla egon var mi  (18.06.11 15:25:35)
tayyip erdoğanın abdullah güle başbakanlığı emanet ettiği gibi.

  • borzoi  (18.06.11 15:26:23)
parti %10'luk barajı geçse dahi genel başkanlı'nın aday olduğu ilde milletvekili çıkaramadığı için TBMM'ye giremiyor sonuç olarak. Ama bir daha ki seçimlere kadar genel başkanlığa devam edebilir. Doğru mu anlamışım?

  • Arya10  (18.06.11 15:30:11)
evet bdp nin(o zmanki adı neyse artık) bi ara başkanı meclis dışındaydı hatta asker kaçağı olduğı anlaşıldı sora başka başkan seçtiler bi sürü örneği var

  • borzoi  (18.06.11 15:31:37 ~ 15:32:16)
Hayır, parti %10'luk barajı geçerse genel başkan seçilmemiş olsa dahi seçilen milletvekilleri TBMM'ye girer. Genel Başkan'ın milletvekili olması/seçilmesi gibi bir önşart yok. İsterse milletvekili adayı bile olmayabilir.

  • ensar  (18.06.11 15:42:03)
@ensar sanırım benim cümlemde biraz anlatım bozukluğu var. orada parti'nin TBMM'ye girememesi gibi bir durum belirtmedim. %10'luk barajı parti geçse dahi Genel Başkan'ın aday olduğu ilde seçilememesi Genel Başkan'ı etkiler mi? Bunu sormak istedim.

  • Arya10  (18.06.11 15:53:05)
genel başkanı etkilemez ama y ilinden adaylık koyup seçilemediği için milletvekili olamaz. zaten onlar nerelerden seçilebileceklerini bilirler. ona göre illerini seçerler.

  • bıdıbıdı  (18.06.11 16:40:29)
@Arya10 aslında mantığı şöyle kursak her şey çözülecek. Milletvekili adayının genel başkan, genel sekreter veya özel kalem müdürü olmasına bakılmıyor. Adaylar kendi aralarında eşitler. Yeterli oyu alan herkes partisi barajı aştığı takdirde meclise girmeye hak kazanıyor.

Sonuç olarak parti barajı geçse de, parti genel başkanı aday olduğu bölgede yeterli oyu alamazsa meclise giremez.
  • ensar  (19.06.11 23:24:19)