Yine Ajax: Karakter Seti Sorusu

Php'den dönen "ekşi" diye bir cevabı sayfadaki bir bileşene yazdıracağım diyelim. Türkçe karakterler yamuluyor. Html'ye charset filan yazsam da olmuyor. Php'den de header denedim ama beceremedim.

Bir de, Php'den "echo" haricinde nasıl çıktı alınır şu XmlHttp nesnesine? (Anahtar sözcükler yeter, nereye bakacağımı bileyim...)

.htaccess dosyasına şu satırı yazınca düzeliyor:

AddDefaultCharset windows-1254
  • enola gay  (16.04.08 14:24:06)
utf-8 kullanmayı deneyebilirsin eğer vaktin varsa... ama php dosyalarını da utf-8 (bom olmadan) olarak kaydetmen falan gerekir... biraz daha uğraşırsın ama bence asıl doğru olanı böyle yapmak.

"printf"

var çıktı fonksiyonu olarak echo dışında çok az kullandım ben böyle bir şeyi bunu neden sordun anlamadım :)
  • huzursuz  (16.04.08 16:10:42)
Cevaplar için teşekkür ederim de, beceremedim ben :( Hatta Javascript'i aradan çıkarıp tek Php ile denedim.

header('Content-Type: text/html; charset=utf-8');
iconv_set_encoding("internal_encoding", "UTF-8");
iconv_set_encoding("input_encoding", "UTF-8");
iconv_set_encoding("output_encoding", "UTF-8");
echo "ş";

"?" yazıyor bu ekrana. Utf-8'de "ş" olmadığına inanıyorum artık.
  • fadetoreality  (16.04.08 20:28:21)
eğer yapmadıysan , php dosyasını da utf-8 şeklinde encode edip kaydetmelisin.

bir de ajax vs. için jquery kullanın derim, ne karakter seti ne bişey, bodoslama her bi haltı yazdırabilirsiniz.
  • alwaysdrunk  (16.04.08 21:58:47)
Ah... yaptım sanıyordum, ama editöre güvenmekle hata etmişim.

Şimdi de Mysql ile sorunları çözmeye çalışıyorum. Sizlere bol bol soru soracağım sanırım bu aralar... Teşekkür ederim.
  • fadetoreality  (16.04.08 22:25:16)
haha utf-8'de ş yok demen bana arkadaşların beraber çalıştığı hıyar bi programcıyı hatırlattı... o da öyle demişti utf-8'de türkçe karakter yok demişti... capchta için tasarımcıdan 5000 tane imaj yapmasını istemişti falan... garip bi adamdı :)

  • huzursuz  (18.04.08 10:31:46)
:) Umarım bir metafor yoktur hıyar derken, alınmamaya çalışıyorum :)

  • fadetoreality  (09.05.08 02:19:13)