Bu sorunun cevabını kimler bilecek.Çok tartıştık çok..

Ayakkabıcıya ayakkabı almak için bir adam girer.Bir ayakkabı begenir. Fiyatı 35 TL dir. Adam çıkartır 50 TL verir.Ayakkabıcıda bozuk para olmadıgından, komşu dükkandan parayı bozdurur. Müşteriye paranın üstünü ve ayakakbıyı verir, müşteri gider. Az sonra komşu dükkan sahibi vermiş olduğu 50 TL nin sahte oldugunu söyler ve parasını geri ister. Ayakkabıcı komşunun parasını verir ve gönderir..

Soru şu: Ayakkabıcının zararı ne kadardır?

Ayakkabı + 15 tl

  • mcsoftwareng  (17.06.11 10:50:30 ~ 10:54:27)
müşteri, ayakkabı + 15 tl kazandı.
ayakkabıcı, 35 tl (ayakkabı parası) + 15 tl (para üstü)* kaybetti
komşu dükkan, ne karda ne zararda.

*burada ayakkabıcıyı mantıklı bir esnaf olarak kabul ediyoruz. zira böyle bir durumda ayakkabıcı, bozulan 50 tl'den sahte olmayan ayakkabı parasını komşu dükkana geri verir. ha bu salak vermediyse ayrı.

sonuç: bir ön kabul şartıyla ayakkabıcının zararı 50 tl'dir.
  • deckard  (17.06.11 10:55:35 ~ 10:57:38)
başlangıcta dükkanın elinde sadece 35tl değerinde ayakkabı vardır

müşteri ürünü aldıktan sonra elinde komşudan aldığı 35tl vardır(50'nin 15ini müşteriye verdi)

para sahte olduğunu anlaşıldığında komşuya 50 lira verdi elde 35 vardı 35-50=-15

kar=son durum-ilk durum dersek
kar =-15-35(ayakkabı değeri)
kar=-50
  • €xpolerer  (17.06.11 10:55:47)
fikrimi değiştirdim 50 tl

  • snp_kubra  (17.06.11 10:57:32)
komşudan aldığı sahte olmayan 35 lira satıcıda ama...

  • €xpolerer  (17.06.11 11:00:15)
Ayakkabıcı 50 TL bozdurmuş 35 TL kendinde 15 TL de müşteriye vermiş.
50 TL sahte diyor komşu, dükkan sahibi kendisine 50 TL geri veriyor. Zararını hesap edelim:

Komşuya verdiği 50 TL
kendinde kalan bozdurmuş olduğu 35 TL (eksi)
Müşterideki Ayakkabı 35 TL
Müşteriye Para üstü 15 TL
65 TL zarar
  • SiyamkedisiZorro  (17.06.11 11:01:37)
ayakkabı + 30 lira.

not: sahte para numarasını yutan bi esnaf için 15 tl de prestijden kaybetmiştir benim hesabıma göre.
  • serseri marti  (17.06.11 11:04:48 ~ 14:01:55)
tekrar açıklayım
-------------müşteri-----------satıcı--------------komşu---
başlangıç---sahte 50tl------ayakkabı+gerçek50tl----gerçek50tl

durum1------ayakkabı+15tl---gerçek50+gerçek35TL----sahte50Tl

durum2------ayakkabı+15tl-- sahte50+gerçek35-------gerçek50TL

satıcı başlangıçta 50 lira ve 35liralık ayakkabısı vardı (85tl)
son durumda gerçek 35tl ve sahte50 lirası var(35TL)

bu durumda zararı 50tldir.
  • €xpolerer  (17.06.11 11:05:44)
bi de şöyle bütünleme yönüyle bakarsak konuya. komşu dükkan olaydan zarar etmediyse ki etmedi. müşterinin karı = satıcının zararı şeklinde bir denklem ortaya çıkar.
o da ayakkabı + 15 tl ye denk gelir.

  • fucksmakinasi  (17.06.11 11:09:12)
maliyet muhasebesi gibi,

1-ayakkabı gitti= 35 tl
2-gerçek 50 liradan para üstü gitti = 15 tl
3-komşu geldi parasını istedi, 50 lira zararda komşu, karşılamak için 2. işlemde para üstü vermişti 15 lira, oranın 35 i gerçekti yani komşusuna, komşusunun 35 lirasını ve kasasından 15 lira çıkartıp verdi = 15 lira

35+15+15= 65 lira zarardadır adamımız

cüdüt düdüt: değiştiriyorum ayakkabı 150 liradad olabilir ayakkabı + 15 + 15

ayakkabı +30 olucak dikkatle hesaplayın ayakkabı +15 diyen arkadaşlar 15, 2 defa cepten çıkıyor
  • saiko  (17.06.11 11:09:39 ~ 13:10:40)
iste dükkanlara güvenlik kamerasi konulsa, direk polise adamlarin esgali verilirdi, sizin de bu kadar basiniz agrimazdi. artik gecmis olsun neyse.

zararin neresinden dönersen kardir ama toplam zarar ayakkabi+65 lira.
  • keseci  (17.06.11 11:10:53)
@saiko ikinci işlemde verdiği 15 kendi cebinden çıkmadı ki,
komşudan aldığı paraydı o zaten

  • €xpolerer  (17.06.11 11:11:34)
Ama şimdi ikilemde kaldım. Komşuya parasını verdi gönderdi dedik. Yani aslında komşuyu hiç karıştırmayalım. Adamın zararı 35 TL ayakkabı + 15 TL para üstü = 50 TL

  • SiyamkedisiZorro  (17.06.11 11:20:19)
olay gayet basit, diyelim ki iki tane müsteri geldi.

1. müsteri dükkandan ayakkabi aldi, cikarken de adami kandirip para vermeden kasadan 15 lira aldi.

simdi burda saticinin zarari ayakkabi+15 lira.

2. müsteri geldi adama sahte 50 lira verdi, gitti. saticida 50 lirayi komsuya itelemeye calisti ama komsu bunu farkedip parasini geri istedi.

burda da saticinin zarari 50 lira oldu.

iki denklemi toplarsak

ayakkabi+65 lira.
  • keseci  (17.06.11 11:21:51)
€xpolerer haklı. yanıldığımı itiraf edeyim (az önce ayakkabı + 65 lira demiştim, sildim o cevabımı), zarar 50 liradır.

burada işi o ipne komşu karıştırıyor. arkadaş komşuya giren çıkan ne ki? sahteyi mahteyi bırak. satıcı, komşudan gerçek 50 lira alıyor, sonra da gerçek 50 lira veriyor. satıcı ile komşu arasında hiçbir sıkıntı, artı eksi yok.

35 liralık ayakkabıyı verdi, bir de 15 lira paranın üstünü verdi, satıcıya 50 lira girdi. hepsi bu.

ha illa ayakkabının alış fiyatı zart zurt derseniz, 50 lira değil de ayakkabı + 15 lira diyebiliriz.
  • kibritsuyu  (17.06.11 11:22:18 ~ 11:34:43)
@keseci sen de öldürdün adamı. dükkanı kapatacak adam...

  • €xpolerer  (17.06.11 11:27:12)
panpalar niye step by step gidiyoruz ki. mevcut durumda;

toplam kar = toplam zarar değil midir?

E komşu 50 lirasını zaten geri alacak ne kar ne zararı var işte. Müşteri zaten hayvanın önde gideni pezevengin biri sadece kârı var. o da;

ayakkabı + 15 tl = 35 + 15 = 50 tl o halde; 1 nolu denklemde görüldüğü üzere toplam kar = toplam zarar = 50 tl

Olmadı mı ?
  • fucksmakinasi  (17.06.11 11:29:57)
çok kafamı karıştırdınız. bi daha düşüncem :)

  • mea maxima culpa  (17.06.11 11:34:19 ~ 11:38:38)
@mea: "komşusuna cebinden verdiği 50 lira" demişsin. peki komşudan aldığı 50 lira (bozdururken aldığı) nereye gitti? o da hala cebinde duruyor o zaman?

komşuya verdiği 50 lirayı cebinden vermiyor ki. komşudan almıştı, onu geri verdi.
  • kibritsuyu  (17.06.11 11:36:36 ~ 11:38:14)
beyler sorry. bi daha düsündüm

simdi kasada diyelim 1000 lira var dükkanda bi ayakkabi var.

adam geldi 50 lira verdi ayakkabiyi aldi, komsuda para bozuldu 15 lira verildi.

kasada simdi 1035 lira oldu ayakkabi gitti. komsu geldi 50 lirasini geri istedi komsuya geri verdin 50 lirayi kasada kaldi 985 lira.

baslangicta ayakkabimiz ve de 1000 liramiz vardi

simdi 985 liramiz var ama ayakkabimiz yok. zararimiz ne oldu 15+35(yani ayakkabi parasi)

zarar 50 lira. tesekkür ederim saygilar.
  • keseci  (17.06.11 11:39:51)
@sivrisinek o başka bir tartışma konusu.
ayakkabıyı sonuç olarak belli bir kârla 35 tl ye satacaktı satıcı. şimdi ayakkabı yok oldu ortadan. o halde zararı 35 lira.
ama ayakkabıyı 20 ye almıştı diyen de olabilir toptancıdan :)
  • fucksmakinasi  (17.06.11 11:40:13)
ayakkabı maliyeti + para üstü olarak verdiği 15 lira

ilk seferinde bunu yazmıştım, sonra yeminle kafamı karıştırdınız. yoksa ben yanlış hesaplayacak adam değilim.

not: iktisat mezunu olduğumu kimseye söylemeyin.
  • mea maxima culpa  (17.06.11 11:42:19)
35 tl+15 tl = 50 tl

arz ederim
  • köfte  (17.06.11 12:10:28)
düşünmeden atıyorum: 85 tl = 50 tl sahte para + 35 tl ayakkabı.
olmazsa biraz düşüneyim :)
edit: biraz düşündüm, müşteriye giden 15ide eklemeli; 85+15= 100 tl.
  • g7mor  (17.06.11 12:19:23 ~ 12:50:01)
Müşteriye gerçek 15 tl ve 35 tl değerinde ayakkabı verdi. => -50 tl
Komşu dükkan sahibine gerçek 50 tl verdi. => -50 tl
Toplam = 100 tl zarar.

Bir başka açıdan: Müşterinin sahte 50 tl'sini gerçek 15 tl ve ayakkabı ile gerçeğe çevirmiş oldu.Ayrıca komşu dükkana gerçek 50 tl verdi.Toplam 100 tl.
  • grgn  (17.06.11 12:25:58 ~ 12:49:06)
ticaretçi kafasıyla düşünürsen zarar 50tlden fazladır.
çünkü satıştan önce kasasında 0TL ve 35TL'lik bir ayakkabı vardı.
bu satış sonrasında kasasında olması gereken para 35tl iken -50TL(35ayakkabı+15paraüstü) olmuştur. yani arasındaki fark 85TL eder.

ama sen iyimser düşünürsen giden sadece 35tl ayakkabı + 15tl paraüstüdür, yani 50TL zarar var.
  • sickbastard  (17.06.11 12:46:50)
Kasaya para üstünü verdikten sonra 35 TL girdi.
Sonra para sahte olduğu için komşusuna vermek üzere kasadan 50 TL çıktı.

Adamın zararı buradan: (Ayakkabı + 15 TL)

Cevap ilk şık ;)
  • khan shabbir  (17.06.11 12:50:34)
Öncelikle teşekkürler. Böyle soruları seviyorum :)

1. Ayakkabıcı ayakkabıyı toptancıdan almak için x lira verdi.
2. Ayakkabının fiyatı 35 TL. Kâr=35-x TL
3. Müşteri geldi, 0 TL verdi, 35 TL'lik ayakkabı+15 TL kazandı.
4. Ayakkabıcı komşuya 50 TL verdi. Ayakkabıcıdan x+50 TL çıkmış oldu. Adam dükkanı kapayıp ayakkabıcılığı bıraksa zararı bu kadar olur.
5. Adam ayakkabıcılığa devam ederse o kaybettiği ayakkabıyı da satabilecekti ve geliri 35-x TL olacaktı. Yani Bu durumda zararı 35-x+50 TL olur.

x=20 TL olsun. İlk durumda zarar 70 TL, ikinci durumda 65 TL olur.
  • sourlemonade  (17.06.11 12:55:55)
ayakkabı maliyeti=35 lira olması lazım değil mi?
satıcı, ürüne uygun gördüğü fiyatı vermiş.
ayakkabıyı yolda bile bulmuş olsa, kafasında "ben bundan 35 lira kazanacağım" fikri var. demek istediğim ayakkabıdan zararı 35 liraya sabit düşünülmelidir.
  • g7mor  (17.06.11 13:07:59)
satıcının kasasında 100 tl olduğunu varsayarsak; ayakkabıyı 35 tl ye sattı kasada 135 tl oldu. komşu geldi paranın sahte olduğunu söyledi ve bunun üzerine komşunun 50 tlsini geri verdi. kasada 85 tl kaldı. zarar burada -15 tl. bir de ayakkabıdan oldu.
buradan hareketle zarar= ayakkabı +15 tl olur.
35 tl+ 15 tl olmaz.
zarar hesabında yoksun kalınan kar hesaplanmaz.
  • boran79  (17.06.11 13:40:34)
sevgili arkadaşlar. konumuz "ayakkabının maliyeti nedir, ayakkabacı ayakkabıyı kaça aldı" değildir. yani asıl çözülmek istenen sorun o değildir. ayakkabının alış fiyatına, yok fırsat maliyetine bilmemneyine takılmayın yahu. maliyet muhasebesi problemi değil bu. ayakkabı = 35 lira. satıcının alış fiyatını, kârını bilmemneyini gözardı edin. pi'yi 3 alın. bu yüzden asıl mevzuya odaklanamıyorsunuz.

"35 liralık ayakkabı + gerçek 15 lira verdi, bir de komşuya gerçek 50 lira verdi, toplam 100 lira zarar" diyen arkadaşlar. komşudan aldığı gerçek 50 lirayı (para bozdururken aldığı) ne yaptınız? tamam komşuya gerçek 50 lira verdi ama en başta bozuk halde gerçek 50 lira almıştı.
  • kibritsuyu  (17.06.11 13:42:59)
ayakkabının maliyeti belki 5 lira ama üzerine 35 lira etiket koymuş olabilir :))

biz ayakkabı maliyetini saydık ama bazı muhasebe işlemlerinde etiket fiyatından hesaplanır zarar.

aslında 35 lira ayakkabı maliyeti desek doğrudur, çünkü normal bir müşteriye 35 liraya satıyor bu ayakkabıyı.
  • mea maxima culpa  (17.06.11 13:44:41)
ayakkabının geliş fiyatı + 15 tl 50 değil.

  • rexex  (17.06.11 14:22:00)
Cevap veriyorum:
Bu soru aslında çok basit konuları bile ne kadar karıştırıp içinden çıkılmaz hale getirdiğimize güzel bir örnektir.

Yoktan var, vardan yok edilemiyeceğini kabul ettiğimiz sürece sorunun 3 oyuncusunun (sahtekar alıcı,satıcı ve komşu) başlangıç ve sondaki durumlarını karşılaştırmak cevabı verecektir.

Başlangıçta herşey 0,olaydan sonra sahtekar ın 1 ayyakabı ve 15 tl si, komşunun 0 tl si var.Olaya başka girien çıkan olmadığına göre başlangıç koşullarını sağlamak için satıcının 1 ayyakkabı ve 15 tl zararı olmalıdır.
cevabı nakit olarak vermek gerekirse ayakkabının satıcıya mailyetini bilmediğimiz için cevap şöyle yazılabilir 50>zarar>15

1-2 böyle sorum daha var isterseniz..
  • saksel  (17.06.11 14:31:12 ~ 14:35:05)
sor sor heyecanlı oluyor :)

  • €xpolerer  (17.06.11 14:34:53)
@ saksel

sen şimdi cevabını bildiğin bi soruyu niye sordun burada:D

Cevabı ayakkabı + 15 TL olanlara tik at o zaman.
  • khan shabbir  (17.06.11 14:42:45)
niye sordu? çünkü tartıştık demiş. demek ki kendisi de ayakkabı + 15 lira fikrini desteklemiş. farklı cevap veren karşı tarafa iddiasını ispatlayabilmek için de burada sormuş.

bu arada diğerlerini de ayrı başlık açarak sor, şahaneymiş, hoşuma gitti (üç arkadaş 25 liralık radyo alıyor 10'ar lira veriyor, para üstünün iki lirasını bahşiş bırakıyor hikayesini sorma ama o kabak tadı virdi)
  • kibritsuyu  (17.06.11 14:48:52 ~ 14:49:58)
anlamadığım bi olay var:

ayakkabı gitti bi ayakkabı zarardayız, artı ayakkabı ile birlikte 15 lira para üstü gitti zarardayız bi de üstüne komşuya kalan gerçek 35 tlsi artı kasadan 15 lira verdik

yani ayakkabı + 15 + 15 olur cevap, 50>zarar>x gibi bir şey çıkmaz, sorunun cevabı sözel veri mutlaka içermeli ayakkabı 135 lira da yada x35 lira da cevabın içinde kesinlikle ayakkabı bulunmalı çözdüğünüzü sanıp aldanıyosunuz, bu da maliyet muhasebesidir 3 arkadaş gitmiş 25 lira vs problemi de öyle çözülür başka türlü cevap yanlış çıkar
  • saiko  (17.06.11 15:33:02)
ben de kalın kafalıyım; satıcının elinde şu an ne var?
50tl sahte para, zarar.
35tl giden ayakkabı, zarar.
15tl giden para üstü, zarar.
topla 100tl yapar.
komşunun kârı-zararı yok, sahteci müşteri, 35tl değerindeki ayakkabıyı, 15tl parayı almakla satıcıdan 50tl çıkmasına sebep oldu, verdiği sahte 50tl satıcıya ayrıca zarar. topla 100yl yapar.
  • g7mor  (17.06.11 17:22:11)
@g7mor: aynı şeyi iki kere sayıyorsun.
50tl sahte para, zarar.
35tl giden ayakkabı, zarar.
15tl giden para üstü, zarar.

50 tl sahte para, zaten 35 lira giden ayakkabı ve 15 lira para üstünün karşılığı olarak elinde duruyor. tek zararı o işte.
50 lira sahte para = 35 lira ayakkabı + 15 lira para üstü.

"verdiği 50 tl sahte satıcıya ayrıca zarar" demişsin. değil. AYRICA zarar değil. verdiği bütün zarar o kadar. sahte para vermesiyle hiçbir şey vermemiş olması arasında zerre kadar fark yok.
  • kibritsuyu  (18.06.11 06:43:33)