gel, geel bilgisaayardan anlayanlar buraya geeel...

selamlar olsunlar bill gates'ler...

şimdi ben a ve b kullanıcıları için 1.html ve 2.html dosyası oluşturdum.a kullanıcısına özgü "merhaba a" 1.html'de; b kullanıcısına özgü "merhaba b" 2.html'de yer almakta...

1.html ve 2.html'de halka açık sayfalar olmayacak. şuan htaccess'te kayıtlı kullanıcı adı/şifreler ile erişim sağlanabiliyor lakin; a ve b kullanıcısı da kendilerine özgü sayfa yerine 3.html'yi görüyorlar. çünkü a ve b'yi tanıyıp onları kendilerine özgü sayfaya gönderecek bir teknik bilgi ya da yeteneğe sahip değilim. nereden girdim bu işe onu da anlamadım...

özetle sorum şu: şimdi bu htaccess'te kayıtlı kullanıcı adı ve şifreler var ya... bu htaccess girilen kullanıcı adı ve şifreye göre hangi kullanıcı gelmiş anlasa (anlamasa da olur) sadece onları kendi kullanıcı adı ve şifrelerine bağlı sayfaya yönlendirse?

mümkün mü böyle birşey? htaccess üzerinden insanları "he, sen şu şifreyi girdin 1.html'ye; sen şu şifreyi girdin o zaman 2.html'ye gidiyorsun" durumuna sokabilme ihtimali var mı? he, yoksa da başka bir yolu mutlaka vardır. lakin bir tıpçının da anlayabileceği ve okulunun güzide (basit) bir işi için kullanacağını da düşünerek; yolu yordamı söyleyebilecek biri var mı?

danke schön.

Kayıtlı kullanıcı şifreleri ile erişim sağlama oluyor demişsin ama eğer sorunsuz bir erişim oluyorsa 3.html'ye gitmemeleri lazım. htaccess ile yapılabilir muhtemelen ama daha basit olarak php ile yaparsın. Anladığım kadarıyla zaten şifreleri bir kere belirleyeceksin ve değiştirmeyeceksin. Eğer öyleyse,

1.php içine kullanıcı adı ve şifre isteyen bir form oluştur ve yine 1.php'ye post etsin bu. Sayfanın başında da bu bilgileri kontrol ettirirsin yine php ile eğer doğruysa sayfayı gösterirsin. Yanlışsa forumu gösterirsin. Aynı şeyi 2.php için de yaparsın. htaccess ile uğraşmaktan daha kolaydır sanırım.
  • foma  (16.06.11 18:43:15)
sevgili foma,

cevabın için teşekkürler.

şimdi elimde üç sayfa var dediğim gibi. ama 3üncüsünü mecburiyetten yaptım. çünkü girilen kullanıcı adı veya şifreye göre 1 veya 2. sayfaya yönlendirme yapamadığım için adam kullanıcı adı ve şifresini girdiği an (htaccess ile sağlıyorum bunu) direkt yetersizliğimden belirlediğim 3. sayfayı açıyor.

yani aslında şifreli olan tek bir sayfa var o da 3. fakat ben 1 ve 2 de şifreli olsun kullanıcı adı ve şifreye göre 1 veya 2 açılsın diyorum...

her kullanıcı a.php ya da html her neyse onu açsın. şifre ve kullanıcı adı sorulsun... sonra girdiği kullanıcı adı ve şifresi ile hangi sayfaya ait ise a kullanıcısı hoşgeldiniz a diyen, b kullanıcısı hoşgeldiniz b diyen sayfaya gitsin... öteki türlü tek bir sayfa var dediğim gibi... o da sadece hoşgeldiniz diyor...

ne demek istediğini anladım sanırım. o zaman ben bununla ilgili kodlar arayayım internetten... php ile kontrol ettirme kısmını nasıl yapacağım bilmiyorum ama bakalım... alanım uzaktan yakından alakalı olmadığı için internette konuyla ilgili eğitim sayfaları çocuk cerrahisinden beter geldi :S :)

teşekkürler :)
  • reducto  (16.06.11 19:08:12 ~ 19:11:04)
İstediğin en basit haliyle bu sanırım. Aşağıdaki kodları 1.php adında bir dosya oluşturup aynen içine kopyala.
İlk kullanıcı adı: aaa şifresi: 111
diğer kullanıcı adı: bbb şifresi: 222

<head>
<meta http-equiv="Content-Type" content="text/html; charset=utf-8" /><meta http-equiv="Content-Language" content="tr" />
</head>
<body>
<?php
if ($_POST[ad]=="aaa" and $_POST[sifre]=="111") {
echo "hoşgeldin aaa";
} else if ($_POST[ad]=="bbb" and $_POST[sifre]=="222"){
echo "hoşgeldin bbb";
} else {
?>

hoşgeldiniz
<form action="1.php" method="post">
Kullanıcı adı: <input type="text" name="ad" />
<br>
Şifre: <input type="password" name="sifre" />
<input type="submit" value="Gönder" />
</form>

<?php } ?>
</body>
  • foma  (16.06.11 19:41:09 ~ 19:42:28)