hukuki bir soru. banka-kefillik

şöyle bir sorunu var arkadaşımın, buradan sordurmamı istedi:

iki yıl önce ev almışlar birinden. evi satan eleman bir arkadaşının banka kredisine kefil olmuş ve mülk beyanı olarak bu evi göstermiş. ev alınırken satıcı bu durumu söylememiş ve durum şimdi ortaya çıkmış. tapuyu arkadaşım üzerine almış ayrıca.

şimdi soru şu ki; arkadaşım tehlikede mi? tapu kendisinin üzerine olmasına rağmen banka evi alabilir mi?

not: bir ricam olacak: bunu üye olduğunuz hukuksal forum sitelerinde yayınlayıp bana link gönderirseniz çok sevinirim.

eğer satış esnasında evin tapusu üzerinde ipotek yoksa alamaz.
ama bir ihtimal daha var; bankanın avukatı, evi satan şahsın alacaklı bankadan mal kaçırmak için evi sattığını iddia edip, tasarrufun iptali davası açabilir. davayı kesinlikle kazanır ya da kaybeder diyemem.. karşı taraf size böyle bir dava açtığında davayı kazanacak olsanız bile bir avukata vekalet verip, para ödemek zorunda kalacaksınız..
onlar davayı açmadan önce siz evi bir başkasına satarsanız; bu ihtimal de ortadan kalkar.. ben arkadaşınızın yerinde olsam, evi güvendiğim bir arkadaşıma devrederdim. 2-3 sene sonra da geri alırdım.
  • de jure  (15.06.11 19:41:10 ~ 19:43:50)