espresso sorusu?

250 gr starbucks espressoyu çekirdek olarak aldım ve öğüttürdüm, gel gör ki içinde nem olduğu için makinenin buna bir taraftan verdiği basınçlı su diğer taraftan çıkamıyor, su geri püskürüyor.

ben bu öğütülmüş toz espressoyu nasıl kuruturum, nemden arındırırım? buzluğa mı koyayım yoksa fırına mı atayım bilemedim? saç kurutma makinesi?

bu soruya verebileceğim en iyi cevap sözlükte kahvedelisi'ne sorun olur. kahve konusunda uzman ve ayrıca çok süper bir insandır kendisi.

  • sahteyazar  (13.06.11 22:51:28)
çok sallıyorum... ama pirinçle jkarıştırmak olur mu_ sonra da elersin? hani pirinç emiyor ya nemi. aklıma ilk o geldi valla.

bak bu kullanılmışları bile kurutup tekrar kullanıyorlarmış: groundtoground.org
  • zkurmus  (13.06.11 22:52:40)
Görmeden anlamak zor tabi ama taze çekilmiş kahvenin nemli gibi olması normaldir, sadece yağlıdır, nemli değildir büyük ihtimalle. Çekilmiş kahvenin iyi saklanması gerekir çünkü kuruyunca tadı kalmaz :)

Sorun espresso makinesinde olabilir, basıncı düşüktür, bir yeri bozuktur belki. Belki de kahveyi olması gerekenden fazla koyuyorsunuzdur. Dediğim gibi görmeden anlamak zor, ama kahveyi kurutmaya çalışmayın, sorun o değildir :)
  • joelskellington  (13.06.11 23:00:18)
ya çok ince öğüttürmüşsünüzdür, ya da çok fazla sıkıştırıyorsunuzdur. espresso ayarında çok ince öğütme bizim ev tipi espresso makinelerine ince geliyor. yani suyun basıncı mı az geliyor nedir. bir dahaki sefere orta veya kalın öğüttürün. elinizdeki bitene kadar da filtreye koyduğunuz kahveyi sadece düzleyin. sıkıştırmayın.

en iyisini kahvedelisi bilir yine. zamanında çok sordum kendisine, hiç öyle kahve kurutmak gibi bir şeyden bahsetmedi.ortamın nemine göre bunun değişebileceğini söyledi.
  • kibritsuyu  (14.06.11 07:44:08)