Papa ile Papaz arasındaki fark nedir?

nette baktım net bişey bulamadım sadece şu ifade ediliyordu : papa, vatikandaki yetkili papazdır. yani papaz başı. doğrumu efendim bu? yoksa?

Papa, Katoliklerin dini lideri. Bir nevi Halife işte. Papazsa bir din adamlığı türü.

  • jesterdvine  (08.06.11 23:19:08)
papaz imam papa halife

  • berkecan concon  (08.06.11 23:19:09)
papaz hangi mezhebin? her mezhebindemi? ortodox catholic protestan

  • neysene  (08.06.11 23:23:00)
türkçe'de papaz, peder, rahip var ve eminim bunlar arasında fark vardır ama tdk bile bişi dememiş. bence önemli bir konuya parmak bastın. :)
papaz rumca olduğuna göre ortodoks demek doğru olur.
peder farsça, rahip de arapça imiş.
  • kediebesi  (08.06.11 23:37:09 ~ 23:38:44)
@kediebesi ama bi kitapta papazların katolik mezhebi diye geçiyor?

  • neysene  (08.06.11 23:41:24)
papaz, peder, rahip karışabilir ama koskoca Papa karışmaz bence.

  • firez  (08.06.11 23:43:30)
"Ordained Catholic clergymen are deacons, priests or bishops, i.e., they belong to the diaconate, the presbyterate, or the episcopate. Among bishops, some are metropolitans, archbishops, or patriarchs, and the Pope is the Bishop of Rome. With rare exceptions, cardinals are bishops, although it was not always so; formerly, some cardinals were unordained laymen and not clergymen."

Şurdan anlarsın ki konu çok karşık. Ama papazla peder teknik olarak aynı şeyler değil diye biliyorum. Boşver sen onları aslında. Bak bizde ne güzel sadece imam var :)

PS: Buna bak, oha de!
en.wikipedia.org
  • jesterdvine  (08.06.11 23:46:16 ~ 23:47:47)
şimdi biraz baktım da, katolikler kendi sitelerinde filan peder diyor. ben tdknın yalancısıyım valla kitabını bilemiycem.

  • kediebesi  (08.06.11 23:52:33)
papa katoliklerin dini lideri, ortodokslarinki ise bizim Bartholomeos.

papaz demek ise hrditiyan din adami demek mezhebe bakmazsizin, ortodokslar pastor derler mesela, papazin nerdeyse tam karsiligi priest. Peder ise ingilizlerin onlara father diye hitap etmesinden kaynaklaniyor. Yani baba diyorlar, peder de farsca baba anlamina geliyor.
  • thefin  (08.06.11 23:55:42 ~ 23:56:20)
papanın erkek oldugu %100 bilinir, ama papazın bilinemez.

  • anti silence  (09.06.11 01:28:14)
halife ile imam gibi düşün.

  • etna  (09.06.11 01:44:38)