Yabanci Yatirimci

Bu, ekonomi icin neden iyidir? adam parasini katlamaya geliyorsa, iyi yonu nedir ki? tekstil sektorunde %300 kazanmis bir ingilize de buradan selam edeyim.

Adam sonuçta geliyor,direk ve endirek istihdam yaratıyor 1,yan sanayiyi geliştiriyor 2, Lojistik firmalarını geliştiriyor 3..daha gider bu..kar elde ediyorsa sonuçta maliyetleride oluyor ve o maliyetler makro ekonomik açıdan türkiye'nin kazancı oluyor.

  • turkishblue  (02.06.11 21:00:47)
hiç anlamam bu işlerden ama... ülkeye sıcak para sokacağı için olabilir mi?

  • olympossible  (02.06.11 21:01:00)
Türkiye için konuşursak; büyük bir enerji ihtiyacımız var ve bunu mecburen ithal ediyoruz. üstüne sanayi politikamızda da sıkıntı var, dolayısıyla ihracatımızdan çok daha fazla ithalat yapıyoruz böylece de dış ticaret(yani döviz) açığı oluşuyor. bu açığın bir şekilde finanse edilmesi lazım, bu da yabancı yatırımcıların ülkeye döviz getirmeleri ile mümkün oluyor. onların gelmesi için de küresel piyasalarda uygun ortam varsa, geliyorlar kazanıyorlar ve gidiyorlar. sıkıntılardan biri de burada, yabancı yatırımlar çoğunlukla "kısa vadeli finansman yatırımları(sıcak para)" şeklinde geliyor. halbuki "doğrudan yabancı yatırım" yani fabrika vb. şeklinde uzun vadeli gelse ekonomiye çok daha az zararı olur hatta yararı olur. bir de "cari açık verilebildiği için verilir" diye bir görüş vardır. yani bir anlamda kısır döngü, yabancılar geldiği için rahat rahat ithalat yapıyoruz, ithalat arttıkça yabancı yatırımcıya bağlılığımız artıyor. hatta daha da genişletirsek, yabancı yatırımcı geldiği için TL değerleniyor böylece ihracat gücümüz azalırken ithalat gücümüz artıyor.

  • guro1907  (02.06.11 21:01:32)
tamamen duygusal, adamlar dolarlarıyla geliyorlar ve yatırım yapıyorlar. yani ellerindeki doları türk lirasına çevirmiş oluyorlar ve paramız değerleniyor. kriz dönemlerinde yada siyasetin karışık olduğu zamanlarda ellerini ayaklarını çekiyorlar.

  • Dharmalı  (02.06.11 22:23:50)
almansın
geldin türkiye'ye bir fabrika kurdun
40 m eur yatırım yaptın tesis kurdun, tesisi kurarken kime para verdin yine Türk yerel firmalara, binanı yapmak için çimento aldın mesela nereden aldın ? Türk firmasından,
200 kişiye iş verdin, 20 tane mühendis çalıştırdın, onların maaşını verdin sağlık sigortasını yaptın SSK sını ödedin vs
yapcağın ürün için hammaddeye ihtiyacın var kimden aldın yine Türk firmalarından, dolaylı yoldan onlara para kazandırdın
ürünü yaptın nereye sattın Fransa'ya mesela ne oldu ülkeye döviz girdi
yıl sonunda kar ettin vergisini kime ödedin Türkiye Cumhuriyetine
bu şekilde çok firma var mı ? evet
devletin binbir türlü teşviğinden faydalanıyorlar mı tüm bunların karşılığında ? o da evet
tüm bunlar iyi midir ? sen karar ver

bir de gelip üretim vs yapmadan sadece al sat yapmak ya da sermaye piyasasında para kazanmak isteyenler var o kısmı tartışılır tabi
onu da şöyle düşün sen Türk girişimcisin neye ihtiyacın var para, kimden alacaksın banka, hintli zengin geldi o bankaya yüzde bilmem kaç faiz karşılı borç verdi, o parayla da banka sana kredi verdi sen de bu sayede işini kurdun karşılığında sen faizi bankaya banka da hintli zengine ödedin sonuçta ne oldu
sen çalıştın o kazandı, peki sen kazanmadın mı ? sen de kazandın

çok derin bakmazsan bu şekilde güllük gülistanlık ama yabncı yatırımın zararı yok mu ? çok hem de pek çok, IKEA geldikten sonra kaç mobilyacı kepenk kapattı mesela ?
  • acilin ben akrebim  (02.06.11 22:28:00)
türkiyeye yatırım yapıyor ama artı değer sonucu oluşan ürünleri ülkemizde satıyorsa bu ülke için o kadar da iyi değildir aksine kötüdür. telekomu satın alıyor ve hayvani karlar elde ediyorsa bu kötüdür. çünkü hem bizi sikip hem para kazanıyordur. ki telekom özelleştirilmeden de orada çalışan insan para kazanıyordu şimdi de. değişen şey hayvani paranın yabancıya gitmesidir (kısa vadeli sıcak para istemi yüzünden) eğer sen türk yatırımcıyı yabancı yatırımcı kadar teşvik edersen yine gerekli istihdam yaratılmış olur bu sefer ise kazancın ülke bazında %100 olur. atıyorum burger açıyorsun eyvallah orda çalışanlar da kazanıyor az buçuk ama bizim burgera harcadığımız para (ürün fiyatları, firmanın dışarıdan aldığı ürün fiyatları, franchising ücreti) baya bir yüklü. üstüne üstlük küçük işletmelerin amına koymaları cabası. tabiki de birileri kepenk kapatıcak diye fabrika kurulmasın denemez ayrıyetten iran gibi olalım ülkemize coca cola sokulmasın da denemez ama gelişmiş ülkelerin yaptığı gibi daha sıkı önlemler alırsak belki de biraz olsun sömürge olarak (geniş pazara sahip gelişmemiş ülke) kullanılmaktan sıyrılabiliriz öptüm sçs.

  • Novitas  (03.06.11 02:30:17 ~ 02:32:41)