hani oldu ya bütün partiler yüzde 9 oy aldi

o zaman ne olur?

  • elohim  (02.06.11 01:56:55)
  • ocanal  (02.06.11 01:59:57)
Tahminde bulunuyorum (desteksiz sallıyorum); cumhurbaşkanı seçimler yenilenene kadar hükümeti kurma görevini birilerine verirdi.

  • johan sebastian  (02.06.11 02:09:05)
  • ocanal  (02.06.11 02:10:32 ~ 02:11:27)
temsil yeteneği olmadığından seçim tekrarlanır.
cumhurbaşkanının meclisi fesih ve seçime götürme yetkisi de var.

  • vaktiyle iyi biriydi  (02.06.11 02:17:41)
Yunanistan maçının sonucunu bekliycez.

  • lol  (02.06.11 02:39:15)
kaç bağımsız aday var bilmiyorum ama her ilde muhtemelen yeterli sayıda vardır. yeterli sayıda bağımsız aday varsa onlar seçilir. ancak mecliste grup oluşmaz. muhtemelen seçilenler hemen bir parti kurar, grup oluşturur.

aksi takdirde seçim tekrarlanır.
  • drip nick i zaten kullanilmakta  (02.06.11 03:15:20)
@drip nick i zaten kullanilmakta +111

550 bağımsız milletvekilli bir meclisimiz olur, daha sonra bunlar grup kurmaya ve hükümet oluşturmaya çalışır, bu kadar bağımsız olduğu için bu çok zor ama teorik düşündüğümüze göre buda mümkün. hükümet kurulur ve öyle gider. ayrıca cumhurbaşkanı fesh edebilir meclisi, yada etmez, kafasına göre.
  • trajikomix  (02.06.11 05:54:28)
d'hont sisteminin ayrıntısını unuttum ama, böyle bir senaryoda nerede ise bütün bağımsız adaylar milletvekili olması lazım ki bu sayı da aslında epey fazladır. hatta 550 milletvekili tamamlanır bile. en kötüsü de iktidara dtp gelebilir. çünkü yeterli grup kuracak sayıları var. ancak bunların kuracağı hükümetin de güvenoyu alması lazım. alamazlarsa cumbaba başka bir kişiye bu görevi verir. diğer bağımsızlar birleşip bir grup kurarlar ancak bunların da çok sağlıklı olmayacağı aşikardır. bağımsız adayların çoğu ilginç adamlardır.

  • ground  (02.06.11 10:22:38)