Ciddi ciddi mali soru

İstanbul'da yaşamak için bir erkeğin ortalama (Abartmayın, öldürmeyin de) ne kadar para kazanması gerekiyor?

Opsiyonel soru: Ne kadar maaş alıyorsunuz ve aldığınızdan ne kadar mutlusunuz?

her ne kadar öğrenci olsam da. 22 senedir burdayım o yüzden kendimi fikir belirtebilir görüyorum. :)

1000 liraya falan çok rahat geçinirsin evin varsa. tabi bu çok gezip tozmadığını varsayarak söyleniyor.

kız arkadaş durumu oldu mu ben hesap ödetmem diyenlerdensen; 500 daha ekle.

araban varsa; 500 lira daha ekle, benzin/otopark vs.

çok sosyalim her gün dışarıdayım dersen; 1000 daha ekle.
  • sozlukte kullanmak istediginiz nick  (31.05.11 17:57:23)
hayat tarzın nedir hacı o kadar saçma bir soru sormuşun ki. sigara içiyor musun? içki içme sıklığın nedir? dışarıda içme sıklığın nedir? evin nerede/nasıl olmasını istiyorsun(kirası ona göre 500-600den başlar sonsuza kadar çıkar). nelere para harcarsın? araban var mı?

benim öğrenci olarak 1000 lira aylık gelirim vardı. kalacak yer falan dışında bi de bu rakamın. cebime kalan yani. arkadaşlarım 500-700e yaşayabiliyorken ben 1000 lirayı ay sonuna kadar dayandıramıyordum. kişiden kişiye baya değişir.
  • cro magnon  (31.05.11 18:03:31)
kira 700 tl, elekrik+su+telefon+internetdoğalgaz+binaya para vsvs=400 tl rahat gider. 700+400 TL sadece her ay ödemen gereken borç.yemek su giyecek ekle.düz hesapla en az 1500 TL şart.

  • semson  (31.05.11 18:04:58)
yani 3500 tl kazanmak lazım :d:d

  • eksi  (31.05.11 18:06:34)
1500 tl de tek yaşarsan :D aile geçindirmene imkan yok.çocuğun okul masrafı fln :D harbi o zaman 3000 tl gerek :D öss yi kazanamadım yaşım 18. asgari 600 tl maaşla ölene kadar ne bok yapcam yaw :( evlenilmezde kimse kız da vermez :D hayatım başlamadan bitti. s.kyim böyle hayatı intihar mı etsem lan acaba kökten çare :D

  • semson  (31.05.11 18:10:27)
ben ayda 1200 tl ile yaşıyorum. üstelik kira fatura dahil. üç kişi oaylaşıyoruz evi, oluyor. yalnız mesela, mecbur kalmayınca taksiye binmem, otobüs var, yürümek var filan. sonra öğün başına haftada beş gün 15 tl verip dışarıda yemem, ayakkabyı ve kıyafeti gidip gördüğüm ilk mağazadan almak yerine sezon sonu ya da ithalat fazlasından alırım (gerçekten onda birine indirebilirsin masrafını)böyle ufak tasarrıflarla 1200'e kira fatura dahil yaşarsın.

@semson: intihar değil, isyan!
  • mccormick  (31.05.11 19:22:43)
yaşam standardına bağlı olarak değişmekle birlikte; kira ve masraflar hariç minimumda 1000 ytl diyorum. Kira için de bir o kadar harcanacağını düşünürsen 2000 tl'den kapıyı açıyorum. Tek olduğunu varsayıyorum bu arada.

  • african rain  (31.05.11 19:42:08)