ceza hukuku?

hırsız geldiğinde yatak odasına girmeden öldürmeyin, yatak odasında ceza alınmaz şu bu, bunlar doğru mu? meşru müdafaa olacaksa evin her yerinde olmalı neden yatak odası yada bunu destekleyen bir kanun, içtihad fln varmı acaba?

hikaye o tutanağı polis tutuyo ordaki memurun hakkaniyetine kalırsın bence

  • borzoi  (28.05.11 00:26:08)
değil arkadaşım. ordaki nüans meşru müdafanın orantısıyla alakalı.
bi saldırı oldugunda karşılık vermek suç oluşturmaz ancak karşılığın orantılı olması gerekir.
yani kabaca sokakta bıcak çekenin kafasına ateş etmek gibi bişey meşru müdafa değildir.
ancak şöyle bi durum var gece vakti evin içinde hırsızı görüyorsun ve sende karşılık bişey yaptın. bu da oratısız oldu
böyle bi durumda birde makul görülebilecek bi hezeyan ya da korkuyla meşru müdafa sınırını aşman da suç oluşturur ancak cezaya yer verilmez burda da

tck 25/1
tck 27/2
  • baba131  (28.05.11 01:05:49 ~ 01:21:08)
@trajikomiz senin yazdığın şekilde bi olayla alakalı içtihat da olabilir ama üstte yazdığım mantıkla doğru orantılı olarak verilmiştir. ki içtihatlar zaten baglayıcı deildir
ibk baglayıcıdır
yatak odasında öldürülür şekilde bi içtihadı baglama kararı yok.
  • baba131  (28.05.11 01:08:03 ~ 01:12:54)
içinde bulunduğun tehlikeyle hırsıza karşı yaptığın savunma arasında ölçülülük olması gerekiyor. yatak odasında hırsız görürsen daha büyük tehlike içinde olmuş olabilirsin. mesela uyurken yabancı biri vardır uyuduğun yerde, bu daha büyük bir zarar görebileceğin korkusunu uyandırabilir o anda. daha savunmasız olduğun bir alan olduğu için kendini koruma şiddetin artmış olabilir. mesela uyku sırasında girmiş, uyandığında yabancı birini gördün, üzerinde silah var mı yok mu bilemezsin bir anda yatağının yanındaki çekmeceden silahı alırken hırsız da üzerine atlamak için hamle yapmıştır, o arada vurursun rastgele adamı, ama ateş ettiğin yer öldürücü olur. bu farklı bir durum, sen uyanınca kaçmaya çalışan hırsızı arkasından kovalayıp göğüs civarına veya kafasına nişan alıp ateş etmen ayrı bir durum. meşru müdafaa yatak odasında hırsız varsa öldürmek vaciptir gibi bir şey değil. böyle uygulayan da varsa onu burdan göt ilan ediyorum.

sorunu kaçırmışım bir an heyecanla, pardon. kanun olduğunu duymadım, içtihad da varsa o içtihadı oluşturan yargıtay dairesine saygılarımı iletiyorum burdan.
  • turkuazz  (28.05.11 01:14:17)
olaya bu kadar teorik neden bakılıyo çektin bi adamı vurdun savcı gelicek polis gelicek sana soracak noldu noldu sen ifade vercen, orda hırsız ve sen varsın, polisin sana yaklaşım tavrı burda etkili olmıcakmı yok sa ben çook büyük yanılgılar içerisinde miyim? yani demem şu orantısız bi güç kullanırsak evet suçlusun ancak orda olanların kanıtlanabilirliği açısından adam benim canıma kast etti nevsi müdafa yaptım çektim vurdum dersin,bunu mahkeye taşıyacak olan kişilerin konuya bakış açısı önemli değil mi şimdi

  • borzoi  (28.05.11 02:10:11 ~ 02:11:55)