Dişle alakalı bir sorun. Ne yapacağımı bilmiyorum..

Olayı kısaca özetleyeyim.
Yaklaşık bir sene önce dişçiye azı dişlerimde hassasiyet olduğundan gittim, "normaldir herkeste olur bu kadarı bir tane çürüğün var oda 20lik ağrırsa çekeriz" dedi.
Aradan - 6-7 ay geçti ben burada fakülteye gittim (acı inanılmaz artmıştı bu arada, ekmek bile yiyemiyordum o aralar) film falan çekildi, incelediler 18,28,38 cerrahi 26,44(yaygın dentin hassasiyeti) tedavi yapılacak, gingivits var temizlik yapılacak dendi. Geceleri dişlerimi sıktığım için de gece plağı yapılacak dendi. Buraya kadar hereşy normal ve ben gayet muyluydum ki tedavi ve cerrahi işlem için en erken temmuz ayında sıra verdiğini öğrendim fakültenin (kayseri diş hekimliği). Dişlerimi temizlediler sadece öylece kaldı.
Sonra ben dayanamayıp diş hastanesine gittim, doktor bana "dişlerin ufacık kalmış ben buna kaplama yapsam olmaz dolgu yapsam olmaz, dişi kaybedebiliriz gece plağını da fakülte de de yaptır" dedi.

Florürlü sensivity midir her ne zımbırtıysa onu kullanıyorumşimdi, sert birşey yiyemiyorum zorlasam hemen ertesi gün acıyor dişlerim.

Şimdi soru burda işte;
Ne yapmalıyım? Temmuza kadar beklemek istemiyorum çünkü bu olay canımı çok sıkıyor. İnanın taze ekmek yerken bile teredütte kalıyorum.
Özel doktora gitsem çok tutar mı? Öğrenciyiz malum ona göre hareket ediyorum.

Bi yardımcı ol be sözlük.

öncelikle güzel cevabın için teşekkür ederim @horace wells. Çay günde 1 defa kahve haftada bir iki olmak üzere pek fazla içiyorum, kola çok içiyorum sadece. 8 senedir sigara kullanıyordum 7 ay önce bıraktım.

Ağrımı-hassasiyet mi? konusunda inanın hiçbir fikrim yok. Şöyle anlatayım siz adını koyun ; Çağla (kayısının yeşil hali) yediğim zaman misal başta ağrımıyorsa bile 2.ci de yada 3.cü de ağrımaya başlıyor, öyleki dişin o çukur kısmına birşey değdirsem hemen acıyor sızlıyor. Bir kere böyle acıtınca da birkaç gün sert birşeyler yiyemiyorum.
Parmağımla içine dokunduğumda (tırnak kısmıyla)9, yine hafif bir acı hissediyorum.

dişlerimin ufalmasının sebebi çürük değildir muhtemelen zira 20liklerimden biri hariç çürüğüm yok çok şükür. (doktor böyle söyledi diye hatırlıyorum). Deli gibi diş sıkma konusunda kendimi izleyeceğim, finaller bittiğindede nörolog/psikolog hangisi bakıyorsa stres/sinir için birşeyler yaptırıcam. Zira plak konusundaki tüm entryleri okudum, sorunun yada alışkanlığın kaynağına inilirse sizin de dediğiniz gibi daha güzel oluyormuş.

Tekrar teşekkür ettim @horace wells =)
  • yapma be  (25.05.11 05:25:01 ~ 05:26:33)