altını hemen mi almalı biraz beklemek mi lazım?

merhaba,
biraz birikmiş param var.1 sene bankada tutmak istiyorum. altın almak gibi bir planım var. malum yaz dönemlerinde altın fiyatları düğünler yüzünden artıyor. şimdi alırsam mantıklı mı olur? sonbaharda fiyatlar nasıl olur? saygılar...

nacizane tavsiyem, altını alacaksan eğer ki öyle çeyrek falan alma, git 22 ayar bilezik al. bankalarda altın hesabı oluyor sakın oraya da bulaşma. %10 gelir vergisi kesintisi oluyor kazancının üzerinden gelen para gidiyor bi yerde.

Eğer istanbulda isen, yenibosnada wedding world (kuyumcukent) var. git oraya. 40-50 tane kuyumcu var içeride. az biraz da olsa pazarlık yapma imkanın doğuyor. ve dışarıdaki kuyumculara göre fiyatları gayet de uygun

dipcik: oturduğum semtte kuyumcudan takı seti almaya kalktığımda 20 gr kadar bir sete 2.000 tl civarı bir fiyat verirken kuyumcukentte 40 küsür grama neredeyse yarı fiyatını verdim. ona göre düşün.
  • her yerde is goren  (24.05.11 10:33:04)
Altını hemen al. Dediğin gibi altın fiyatları yazın yükselir.

Bilezik olayına girme, bozdururken işçilik masrafını düşecekler kaybın çok olur.

Onun yerine gram altın yada cumhuriyet altını al.
  • livaneli kadir  (24.05.11 10:38:00)
22 ayar burma bilezikler var. onların bi masrafı olmuyor. biz bozdurduğumuzda bizden de işçiliktir falandır filandır hiç kesmediler. cumhuriyet falan da olur ama bir çok cumhuriyet yerine üç beş tane burmalardan al. cumhuriyet falan dara düşünce çok çabuk bozduruluyor.

  • bıdıbıdı  (24.05.11 10:58:28)
her yerde is goren bişi sorcam bankalarda ki altın hesabından bozdururken mi kesinti oluyor hesabım var bozdurdum da dediğin gibi kesintiyle karşılaşmadım.

Bence banka hesabı gayet mantıklı satırken öyle çok farkta olmuyor normalde altın alım satımı arasında nerden baksan4-5 lira fark oluyor cumhuriyette fln
  • enelya  (24.05.11 11:01:33)
Altın kadar sade bir konuda amma yanlış bilgi var ortalıkta yahu...

atış: "Altının TL cinsi fiyatı yaz aylarında artar"
gerçek: yok öyle bir kural. 2006'dan beri son 5 yıldır yaz aylarında ya sabit kalıyor veya düşüyor.

atış: "bankalarda altın hesabına para kazanınca %10 vergi kesiliyor"
gerçek: yok öyle bir kesinti. bankalarda hesaba gram altın alırsanız kazançtan vergi yok. ama "altın fonu" alırsanız bu bir b tipi yatırım fonu oldugu için stopaj var.

altının fiyatını dünya piyasası belirliyor. Türkiyedeki düğünler bunu nasıl değiştirecek? Hindistan deseniz bir derece...

tavsiye: en az 6 ay tutacaksanız bankada gram altın alın. bilezikleri kasada saklamak da parayla. bankada çalınmıyor.
  • 507  (24.05.11 12:22:12 ~ 12:23:41)
altın fiyatının yükselmesinde düğünlerin zerre kadar etkisi yoktur.
bilezikler de ise burma veya düz fark etmez,tel bilezik sınıfındadır ikisi de.
eger altın alacaksanız,en iyisi bildiğiniz,güvenilir bir yerden cumhuriyet altını almaktır.bozdururken tanesinde 7-8 lira fark eder,en fazla. ama altın fiyatlarının yükseleceğinin garantisi yok,bunu da göz önünde bulundurmalısınız.
  • greenplease  (24.05.11 12:23:11)
ben piyasanın şiştiğine inanıyorum çok yüksek meblağlarda altın alınması bence sakıncalı

  • teslim tesellum tutanagi  (24.05.11 12:58:38)