askerlik...

merhaba ekşiduyuru insanları,

öncelikle bayramınız kutlu olsun, tatil de yapıyorsanız ne ala...

hazır askerlikle ilgili soruları görünce bende patlatayım bir tane dedim. şimdi bende kronik böbrek yetmezliği var. ayrıntılarına kısmen değinirsem; bir böbreğim hiç çalışmıyor (ayrıca yok gibi birşey :) sadece ultrasonografi'de zorlarsak ufak bir et parçası görebiliyoruz içeride, böbrek özelliklerinde değil. sadece doğuştan gelişmemiş; biz tıpçıların atrofik dediği tipten bir böbrek adayı/müsvettesi) diğer böbrek ise sağlıklı değil. mevcut standartlar dahilinde hafif/orta düzeyde böbrek yetmezliği gerekliliklerini sağlıyor. henüz diyaliz falan yok umarım da kısa vadede olmaz...

neyse... şimdi ben güzide bir fakültemizin 5. sınıf öğrencisiyim. askerlik durumum normal şartlarda 2012-2013'e kadar başımı ağrıtmaz. sonrası içinde mesleğim (doktor olacağım umarım) askerliğimi zorlaştıran bir durum teşkil etmiyor. yani tabip asteğmenlerin rahat olduğunu duyuyoruz, görüyoruz. fakat bir yandan askere gitmek isteyip istemediğimi kararlaştıramadım. zira bu hastalığım da bir noktada engel teşkil edecek şimdi veya ileride.

askere alınma mevzuatını okudum ama hastalığın hangi aşamasında olunması ile ilgili bilgi bulamadım. sadece böbrek fonksiyonları bozuk olan askerliğe elverişsizdir gibi bir kapıya çıkıyor...

sorum: ben şimdi bir askerlik şubesine gidip; ben hastayım beni bir an önce muayene edin böylece muaf olayım bir daha uğraşmayayım tecildir vs.dir desem... gerekli muayeneler sonucunda "siz orta aşamadasınız. sizi askere gönderelim biz, orada ileri aşamaya geçerse muaf olursunuz" vs. gibi birşey söyleyip beni direkt askere alırlar mı? bir anda hayatım alt üst olmasın yani :/

böyle birşey var mı? yani ben muayene için geldiğimi söylesem bu; ben şuan askere gitmek istiyorum anlamına mı gelir? muayenede şimdilik durumunuz iyi deyip hoop beni askere mi götürürler? yoksa ben paşa paşa 2013ü bekleyip sonra mı bu atraksiyona gireyim?

teşekkürler

Benim gördüğüm askerlik şubelerinde bu kadar detayi anlatacak adam bulmak imkansız gibiydi. Bence hiç karıştırmayın, ortaya atlamayin, birakin akışına. Kaldı ki, bildigim kadariyla kafalarina gore muayeneye adam gönderemiyorlar.

  • innocentbystander  (19.05.11 15:41:39)
ya tecili bozup muayene olucaksın. ya 2013'ü bekleyeceksin. içim rahatlasın diyorsan da bugünden tezi yok çevrende bu rahatsızlığı olan adamları bulup soracaksın. elbet aynı şeyi yaşayan vardır.

  • mayeskuel  (19.05.11 16:00:37)
Üstad en pratiği askerlik şubene gidip, muayeneyi nerenin yaptığını, çürük için hangi hastaneye sevk edildiğini öğren. Sevk edileceğin hastaneye gidip ilgili tabip subayla konuş. Kesin, net ve kati bilgin olur. İlgili subay zaten sana resmi yazıyla geldiğinde vereceği cevabı verecektir. Meslektaş olduğunuzdan rahat anlaşırsınız.
Selamlar...

  • kadim kishi  (19.05.11 16:44:04)
üstad, naçizane tavsyem askerlik şubesi, askeri hastane vs.'ye gitme. oralardan bilgi almak için kendini heba edersin. normal devlet dairelerine benzemiyor. yaşayan biri olarak söylüyorum. gözlerden dolayı bilgi almak için tam 1 hafta dolaştım. en sonunda başlarım böyle işe deyip tecilin bitmesini bekledim. çürük için de 1 hafta koşturdum. sağlık kuruluşu, askeri hastane, askeri şube, heyet vs...

  • mayeskuel  (20.05.11 11:10:40 ~ 11:11:49)